dekoracja

293 diagonal: Joana Raquel, Daniel Sousa [PT]

Joana Raquel – wokal
Daniel Sousa – saksofon altowy, elektronika

Stworzenie niekonwencjonalnej, performatywnej i intymnej przestrzeni, w której znajdzie się miejsce dla eksperymentu, kompozycji oraz improwizacji i przenikania tych wpływów – tak swój cel opisują wokalistka Joana Raquel i saksofonista Daniel Sousa, czyli 293 diagonal. Duet, jak fama niesie, powstał w jednej z 293 bram miasta Porto. Ich debiutancka „Membrana” zrealizowana została na zamówienie Porta-Jazz pod koniec 2022 roku. Napisano o niej, że przedstawia wizję codzienności. Ukazuje delikatność działania, pamięć i oczekiwanie. Obejmuje wiele perspektyw i czas niechronologicznie. Membrana rezonuje.

Porta Jazz

Brought to you by Festival Porta Jazz

Kiedy: 29.04 [sobota], godz. 20.00
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

Kanton6 [MK]

Mirko Popov – wokal, elektronika
Sinisha Evtimov – syntezatory, gitara
Vladan Drobicki – puzon

To pionierski, crossoverowy projekt, którego początki sięgają 2000 roku. Sinisha Evtimov jest czołowym macedońskim gitarzystą i producentem muzycznym, Mirko Popov to wokalista, didżej, legenda macedońskiej rewolucji techno-kulturalnej, Vladan Drobicki – najnowszy nabytek Kanton6 – jest puzonistą jazzowym, pracuje również w orkiestrze Opery Narodowej i Baletu. Cała trójka tworzy również wytwórnię PMG Jazz. Kanton6 koncentruje się na improwizacji na żywo, współbrzmieniach akustyczno-elektronicznych, łącząc tradycjonalizm i jazz wysokiej jakości. Album „Jazzus” to właśnie taki jazzowo-elektroniczny miks plus solidna dawka starożytnego, macedońskiego mistycyzmu.

MOST

Brought to you by MOST Festival Exchange

Bilety (na oba koncerty): 30 PLN (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)

Wspólny bilet dostępny na Interticket.pl [Link otworzy się w nowym oknie]