Zdjęcie Yumito Ito na tle taflą wody.

Yumi Ito YSLA [CH]

Koncert w ramach JazzKLUBu NOSPR. Inauguracja 12. edycji Katowice JazzArt Festivalu 2023 pod hasłem „Kreatywność to zamiana skomplikowanego w proste” (Charles Mingus)

 

Kiedy: 25 kwietnia 2023, godz. 19.30

Gdzie: NOSPR – sala kameralna (Katowice, plac Wojciecha Kilara 1)

Bilety: 30, 40 zł do nabycia na nospr.org.pl (TUTAJ)

 

Premierowy koncert w ramach trasy promującej nadchodzący album Yumi Ito „Ysla”, który ukaże się na rynku w kwietniu 2023 roku. Yumi Ito wystąpi ze swoim stałym zespołem, w skład którego wchodzą hiszpański perkusista Iago Fernández i polski basista Kuba Dworak. 

Yumi Ito [CH] – wokal, fortepian
Kuba Dworak [PL] – kontrabas
Iago Fernández [ES] – perkusja

Yumi Ito opisuje w swojej muzyce historie i refleksje o otaczającym ją świecie, dotykając sfer, które mają znaczenie we współczesnych realiach. Jej brzmienie to amalgamat różnych rodzajów stylistyk - Ito łączy jazz, art-pop, wolną improwizację i muzykę neoklasyczną. Wydaje się to skomplikowane, lecz takie nie jest; szwajcarska muzyczka, kompozytorka, producentka i aranżerka, dzięki setkom godzin ćwiczeń, zawsze znajduje zgodność ze stylem. Niczym mistrz Zen, który obserwuje, klasyfikuje i opisuje wydarzenia z dystansu, Ito pozostaje konsekwentnie przejrzysta, skoncentrowana i bystra w swoich przedsięwzięciach. 

Yumi Ito – szwajcarska wokalistka i kompozytorka o polsko-japońskich korzeniach. Radio SWR2 Jazz okrzyknęło ją wokalnym odkryciem 2020 roku, a jej płyta „Stardust Crystals” znalazła się w TOP 10 of Best Albums prestiżowego magazynu Jazz Thing pośród takich artystów, jak Avishai Cohen, Lionel Loueke, Lucia Cadotsch oraz John Scofield.

Yumi Ito mieszka i pracuje w Bazylei, regularnie występuje na całym świecie. Miała okazję dzielić scenę z takimi artystami, jak Al Jarreau, Becca Stevens, Kurt Rosenwinkel czy Mark Turner. 

Strona oficjalna yumiito.ch (TUTAJ).

Fot. Maria Jarzyna