CreArt open call

CreArt open call

Europejski projekt CreArt. Network of Cities for Artistic Creation (Sieć Miast Dla Twórczości Artystycznej) za pośrednictwem instytucji Katowice Miasto Ogrodów ogłasza otwarte zaproszenie do uczestnictwa w wystawie „WHO CAN SAY MORE?” prezentowanej w Galerii Miasta Ogrodów w terminie 18.01-25.03.2019 r. 

Uwaga! Z powodów formalnych nabór został unieważniony. Więcej informacji wkrótce.

Attention! Because of formal reason the open call was cancelled. More information soon.

 

 

Wraz z CreArt. Network of Cities for Artistic Creation zapraszamy do składania ofert uczestnictwa w wystawie „WHO CAN SAY MORE?”, o które ubiegać się mogą artyści z Katowic oraz pozostałych miast partnerskich CreArt.


Wystawa „WHO CAN SAY MORE?” będzie prezentowana w Galerii Miasta Ogrodów (II piętro instytucji Katowice Miasto Ogrodów), Katowice (Polska).


Wernisaż wystawy odbędzie się 17.01.2019 r. Wystawa będzie prezentowana do 24.03.2019 r.


1. CEL OTWARTEGO ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA OFERT:
Europejski projekt CreArt. Network of Cities for Artistic Creation (Sieć Miast Dla Twórczości Artystycznej) za pośrednictwem Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek ogłasza otwarte zaproszenie do uczestnictwa w wystawie „WHO CAN SAY MORE?”, mającej się odbyć w Galerii Miasta Ogrodów (Katowice, Polska) w terminie 18.01-25.03.2019 r. Zaproszenie skierowane jest zarówno do artystów lokalnych, jak i pochodzących z innych miast partnerskich biorących udział w projekcie CreArt (artyści powinni być urodzeni lub mieszkać na stałe w: Valladolid - Hiszpania; Genui i Lecce - Włochy; Liverpoolu – Wielka Brytania; Clermont - Ferrand i Rouen – Francja; Zagrzeb – Chorwacja (członkowie HDLU); Kowno – Litwa; Lublin i Katowice – Polska, Aveiro – Portugalia; Skopje – Macedonia).


2. WARUNKI UCZESTNICTWA:
Organizatorzy pokrywają:
– koszty produkcji prac wybranych artystów;
– koszty montażu, transportu i ubezpieczenia prac;
– koszty upowszechniania i promocji wystawy, w tym katalogu;
– koszty podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia artystów wybranych w ramach sieci CreArt, związanych z montażem i inauguracją wystawy.
Dwaj wybrani artyści otrzymają 500 € netto w charakterze wynagrodzenia za uczestnictwo.


3. JAK WYSŁAĆ ZGŁOSZENIE:
Wymagana jest następująca dokumentacja w formie jednego załącznika PDF:
• skan dowodu osobistego lub paszportu;
• krótkie CV (1 arkusz A4);
• krótkie przedstawienie proponowanego projektu (1 arkusz A4);
• dokumentacja graficzna związana z projektem oraz pracami proponowanymi na wystawę.
Rozpatrywane będą tylko kompletne zgłoszenia, przesłane na adres: galerie@miasto-ogrodow.eu w terminie do 16.09.2018 r.


4. PROCEDURA SELEKCJI:
Kurator zapozna się z każdą z przedłożonych propozycji, sprawdzając ją pod względem jakości, wykonalności oraz dostosowania do ogólnej koncepcji wystawy.   
Do dnia 3 października 2018 r. CreArt Katowice powiadomi mailowo artystów, którzy zostali wybrani, a lista ich nazwisk zostanie opublikowana na stronie internetowej projektu.
Udział w procedurze otwartej selekcji oznacza zgodę na powyższe podstawowe założenia, zaś wybrani artyści powinni w przyszłości zaznaczać w swoich CV oraz kontaktach z mediami (prasa, media cyfrowe), że zostali wybrani do udziału w wystawie „WHO CAN SAY MORE?” w Katowicach.
CreArt. Network of Cities for Artistic Creation - Sieć Miast dla Twórczości Artystycznej to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.


WHO CAN SAY MORE?
Żyjemy w świecie, w którym licytacji podlega każdy aspekt życia, wszystko jest oficjalnie obwieszczane. Wszystko podlega ocenie, wszystko jest komentowane, wynoszone ku niebu na fali lajków i zanim nawet skrzydła dotkną promieni słońca Ikar zostanie ich brutalnie pozbawiony, obdarty z piór, shejtowany i porzucony w czeluściach braku zainteresowania, braku popularności.
Licytujemy się na lepsze życia, ładniejsze palmy w Egipcie, bielsze zęby na selfie, szczuplejsze uda powyginane na wyretuszowanych zdjęciach. Trwa walka o wirtulne życie, dużo wartościowsze niż realne. Jak Cię nie ma w sieci to nie istniejesz, wypadasz z obiegu więc pokazuj jak najwięcej, daj jak najwięcej, mów jak najwięcej.


Mamy wiele do powiedzenia a świat się bezpowrotnie kurczy i trudno w nim zmieścić tyle słów. Zalewa nas fala przetworzonych informacji pełnych zmanipulowanych treści. Od newsów w wiadomościach po przerywniki reklamowe. Gigantyczne konsorcja walczą o klienta mieląc w kółko te same słowa w różnych konfiguracjach. Nie sposób oddzielić ważnych  informacji od sieczki. Przyjmujemy zatem jedno i drugie, bezrefleksyjnie, z uśpioną czujnością, dodając kolejnych znaczeń i interpretacji w loopie informacji, które wciąż płyną ze wszystkich stron. Ilość wypowiadanych anonimowo komentarzy ukrytych za awatarami "śmiałków" dawno już wygrała wyścig z jakością. Cierpi forma językowa przechodząc fazę przymusowego uproszczenia. Rodzi się mowa nienawiści . Kusi łatwość z jaką można wypowiedzieć się na każdy temat, owe tematy w ten sposób znaczącą zubażając. Jesteśmy znawcami i specjalistami w każdej dziedzinie ponieważ  pozyskiwanie powierzchownej wiedzy jest bardzo łatwe. Na forum brylujemy przyswojonymi w pośpiechu frazami, których sensu nie rozumiemy. Ale wciąż mówimy, bezkrytyczni wobec siebie, bez cienia wątpliwości mówimy, powtarzamy, wygłaszamy, recytujemy, deklamujemy.


W encyklopedii PWN czytam definicję "SŁOWA" jako znaku językowego mającego jakieś znaczenie. Ile spośród wypowiadanych czy pisanych przez nas słów spełnia te kryterium i aspiruje do miana bycie pełnowartościowym "SŁOWEM"? Ciekawe jakby wyglądały rozmowy gdyby ludzie przestrzegali tej zasady a nadużycia języka wymierzana byłaby kara? Brzmi to jak futurystyczny scenariusz kolejnego niepokojącego proroctwa autorstwa Margaret Atwood. 
 
Wielu już wróżyło rychły koniec ludzkości. Mówili że ziemi zadrży, że nastaną 3 dni kompletnych ciemności, mówili że ktoś naciśnie czerwony guzik, mówili...no właśnie, mówili .. kto powie więcej?

 

Matylda Sałajewska - kurator wystawy


/tytuł zaczerpnięty z utworu "Klepsydra" z płyty "Brodzenie" autorstwa Brzoska/Marciniak/Markiewicz


Galerie Miasta Ogrodów
W Galeriach Miasta Ogrodów realizowana jest działalność wystawiennicza instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. W siedzibie instytucji, na placu Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach, znajdują się:
• Galeria Engram
• Galeria Pojedyncza
• Galeria 5
• Galeria Miasta Ogrodów
• Galeria Pusta.

Galeria Miasta Ogrodów mieści się na 2 piętrze instytucji, jest to przestrzeń ekspozycyjna założona w 2010 roku, służąca do działań artystycznych w związku z udziałem Katowic w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pierwotnie galeria miała swoją siedzibę przy ulicy Sienkiewicza, w roku 2016 została przeniesiona do budynku KMO.
Jest flagową przestrzenią wystawienniczą Miasta Ogrodów, przeznaczoną dla sztuki współczesnej w szeroko pojętej definicji. Szczególnie promującą odkrywcze postawy polskich i światowej sławy artystów, korzystających z klasycznych, ale przede wszystkim nowomedialnych form wypowiedzi twórczych.

English version>>