ilustracyjna

Biogramy pedagogów KOUL 2022

Wykładowcy Katowickiego Orkiestrowego Uniwersytetu Ludowego JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI w 2022 roku

Tomasz Borkowski — pianista i perkusista, student Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Z muzyką związany od najmłodszych lat. Gdy miał ich 6, rozpoczął naukę gry na fortepianie, a następnie podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Chorzowie w klasie perkusji. Laureat wielu konkursów muzycznych. Obecnie prowadzi działalność koncertową z formacjami oraz zespołami z całej Polski.

Krzysztof Nowakowski — absolwent PSM II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie wibrafonu Bernarda Maseli — czołowego wibrafonisty europejskiej sceny jazzowej, gdzie w roku 2000 uzyskał tytuł Magistra Sztuki. Już jako młody perkusista występował z chórem „Camerata Silesia” w kraju i zagranicą m.in. „Warszawskie Spotkania Muzyczne” (1993) oraz „Compositionen 93” w Berlinie pod kierownictwem Witolda Szalonka. Będąc studentem Akademii Muzycznej w Katowicach występował w wielu koncertach solistycznych m.in. „Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego” w (1995) oraz „71 Śląska Trybuna Kompozytorów” (1995). Podczas koncertu Polskiego Towarzystwa Perkusyjnego (1999) zrealizował prawykonanie własnych kompozycji. Finalista Bielskiej Zadymki Jazzowej (2001). Współpracował z teatrem muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, uczestnicząc w przedstawieniach tj.: „West Side Story” - Leonarda Bernsteina oraz „Scat” - Leszka Możdżera. Stale współpracuje z Orkiestrą kameralną miasta Tychy „AUKSO”, mając na swoim koncie koncerty na festiwalach „Warszawska Jesień”, „Festiwal Czterech Kultur” w Łodzi „Festiwal Muzyki Współczesnej” we Wrocławiu, „Festiwal Muzyczny” w Łańcucie, Festiwal „Nostalgia” w Poznaniu. Od 2009 roku współpracuje z zespołami Marcina Wyrostka — Coloriage i Tango Corazón. Współpracuje również z Justyną Steczkowską, Pawłem Steczkowskim, Pawłem Bączkowskim, „Tres Jazz”, Michałem Czachowskim („Viva Flamenco” oraz „Indialucia”). Jest współtwórcą projektów muzycznych „QuiTango” (muzyka argentyńska), „3-D” (trio perkusyjne) oraz „Formation-IN” (trio jazzowe).

Jarosław Spałek — absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, trębacz, aranżer, kompozytor i pedagog grający również na kornecie i flugelhornie. Jako instrumentalista sesyjny wziął udział w nagraniu ponad 120 płyt z wieloma gwiazdami polskiej estrady, wśród nich są: Zbigniew Wodecki, Andrzej Krzywy, Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski, Bohdan Łazuka, Irek Dudek, Jose Torres, raperzy tacy jak Skorup, Kecaj oraz inni liczni artyści rocka, jazzu, bluesa czy muzyki pop. Koncertował grając w zespole Ryszarda Rynkowskiego, wziął udział w dwóch trasach koncertowych zespołu Hey – „Hey MTV Unplugged” i „Męskie Granie”. Grał koncerty i nagrywał płyty z najlepszymi orkiestrami rozrywkowymi w Polsce, takimi jak „Alex Band”, „Kukla Band”, „Irek Dudek Big Band”, „Tarkowski Orkiestra”, „Big Silesian Band”, „Milian Orkiestra” i pierwsza w Polsce międzynarodowa orkiestra salsowa „Jose Torres Y Salsa Tropical”. W swoich dokonaniach ma nagrania wielu programów telewizyjnych takich jak 40-lecie pracy artystycznej Krzysztofa Krawczyka, „Hey Made In Polska”, „O.S.T.R. Made In Polska” z gościnnym udziałem Michała Urbaniaka. Przez siedemnaście sezonów grał jako pierwsza trąbka w orkiestrze Gliwickiego Teatru Muzycznego. Obecnie gra w zespole śpiewającej aktorki Barbary Lubos, która ma w repertuarze poezje uczestniczki Powstania Warszawskiego opracowane na rockowo z elementami jazzu oraz w trio „W Sam Raz”, gdzie gra na kornecie folklor uliczny Odessy, Lwowa, Warszawy i innych miast, w tym zespole jest także wokalistą. Gra w Orkiestrze Dętej Huty Łabędy, gdzie często wykonuje partie solowe i jest zapraszany do współpracy przez inne orkiestry dęte na Śląsku. Jako pedagog prowadził kilka edycji warsztatów z podstaw improwizacji jazzowej przy Międzynarodowym Festiwalu „Jazz w Ruinach” w Gliwicach oraz warsztaty z orkiestrami dętymi na Śląsku. Prowadzi warsztaty z gry na trąbce dla grup dzieci i dorosłych w ramach programu Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy.