kobieta wylewa niebiesko zabarwioną wodę wodę na papier leżący na podłodze

POŁĄCZONE ILUZJE

Wystawa w ramach projektu FUTURE ARTIST – wspólnota sztuki

26 maja do 9 lipca 2023

Galeria Ściana Sztuki Dziecka

„Czas stracił swoją pierwszą powłokę: jedyność. Gdziekolwiek się znajdziemy, będzie miał swój własny i inny od pozostałych rytm. Według różnych rytmów ewoluują rzeczy tego świata” - Carlo Rovelli, „The Order of Time” (tłumaczenie Andrzej Stańczyk)

Odbicie, ślad w sztuce ma działanie symboliczne. Idea Platona pięknie opisuje to zjawisko. Odbity świat nie jest tym rzeczywistym. Grupy uczestników tworząc prace plastyczne, zastanawiały się nad możliwościami odbijania świata realnego i emocjonalnego.

Czy świat sztuki jest zarazem odwołaniem do nietrwałości pamięci zbiorowej? Kiedy tworzymy nasze prace, zaczynamy przetwarzać rzeczywistość, coś zacieramy, coś innego zwielokrotniamy.
To ta przetworzona przez pamięć indywidualną, zbiorową i działania artystyczne rzeczywistość staje się sednem pamięci zbiorowej.

Wystawa to prace wykonane w różnych technikach plastycznych, począwszy od frotażu aż po pejzaże w formie panoramy. Wszystkie prezentowane dzieła sztuki dziecięcej zostały stworzone w grupach i wspólnotowych kooperatywach twórczych.

 


Fot. Kinga Hołda Justycka


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Edukacja kulturalna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Flaga RP, Godło RP, MKiDN, NCK