Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków
10-12.06.2022 / Katowice

Festiwal Muzyki Świata OGRODY DŹWIĘKÓW 2022

10 ― 12 czerwca 2022 r. / Katowice

Tak różnorodnych  Ogrodów Dźwięków już dawno nie było. Po raz pierwszy na festiwalu język albański, po raz pierwszy na naszej scenie – artyści z Haiti. Do tego prosto z Podlasia znana od lat fanom folku Czeremszyna oraz absolutni zwycięzcy wszystkich trofeów zeszłego roku, czyli cypryjskie trio Monsieur Doumani. Nie zabraknie energii i elektroniki, ale także liryki i refleksji w wykonaniu Eliny Duni, artystki nagrywającej dla kultowej wytwórni ECM. Na festiwalu Karaiby połączą się z kulturą wschodniej Europy, tradycje bałkańskie z Wielką Brytanią. Zapraszamy Państwa do tego wielokulturowego dialogu razem z nami, u progu lata. Najbardziej rodzinny i przyjazny  festiwal czeka na Was w podcieniach Miasta Ogrodów. 

 

Tegoroczna edycja Ogrodów Dźwięków jest częścią programu MOST Music promującego artystów z Bałkanów. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą przedstawiciele bałkańskich festiwali i mediów specjalizujących się w world music (ESK Nowy Sad 2023, Vranje – Kreatywne Miasto Muzyki UNESCO).

[Martyna van Nieuwland]


DZIEŃ PIERWSZY (PIĄTEK, 10 czerwca)

Kiedy: godz. 19.30

Gdzie: podcienia KMO

Moonlight Benjamin [FR/HT]

Moonlight Benjamin urodziła się na Haiti i przez jednych nazywana jest Królową Punky Voodoo, przez innych karaibską Patti Smith. „Guardian” w muzyce Moonlight usłyszał również wpływy The Black Keys i The White Stripes. Wydała dwa świetnie przyjęte albumy: Siltane i Simido. Jej muzyka to fuzja rocka, karaibskich melodii i rytmów, voodoo i amerykańskiego bluesa lat siedemdziesiątych. Te elementy w połączeniu z potężnym głosem Moonlight, śpiewem w haitańskim kreolskim i francuskim, riffami gitar tworzą odurzający trans w bardzo świeżym i wybuchowym stylu.

Bilety: 20 zł – normalne, 10 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca do zakupienia TUTAJ (Interticket.pl) i TUTAJ (Kupbilecik.pl) oraz przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc).

 

DZIEŃ DRUGI (SOBOTA, 11 czerwca)

Kiedy: od godz. 19.30

Gdzie: podcienia KMO

Monsieur Doumani [CY] i Czeremszyna [PL]

Uwaga! dodatkowo przed występem Czeremszyny zapraszamy na krótki koncert duetu w Ukrainy: Zakus/Bekirov Duo „Głos z Ukrainy”

 

Mounsier Doumani specjalizuje się w paleniu, piciu grappy i graniu muzyki z wyspy – tak anonsował występ tria jeden z jego wielbicieli na fb. W skład zespołu wchodzą: Antonis Antoniou (grecki tzouras), Andys Scordis z gitarą i Demetris Yiasemides z instrumentami dętymi. Cała trójka muzyków pochodzi z Cypru, a ściślej – z Nikozji. Repertuar tria jest wypadkową tradycyjnych, wyspiarskich rytmów i melodii oraz współczesnych gatunków muzycznych, co widać wyraźnie w ostatnim albumie – Pissourin – będącym połączeniem tradycyjnej muzyki Śródziemnomorza, psychodelii i awangardy. Zespół był wielokrotnie nagradzany, występował na Womexie, w wiedeńskim Konzerthaus, na Rudolstadt-Festival czy Havana World Music Festival. 

„Podlaska Hodowla Muzyki Żywej” – tak o sobie mówią muzycy Czeremszyny. Zespół pochodzi z Podlasia, powstał w 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk. Skład jest płynny, dziś liczy 9 osób. Inspirują się folkiem słowiańskim, muzyką pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego, korzystają z rdzennego instrumentarium: akordeonu, bałałajki, cymbałów, fujary czy mandoliny. Mają na swoim koncie sześć wydawnictw. Występowali m.in. w Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, na Węgrzech, Łotwie i Litwie. Czeremszyna to czysta energia płynąca ze sceny podczas koncertów z „pieśni znalezionych tuż za rogiem, wśród swoich”.

Muzyka skomponowana przez Zakusa i Bekirova to prawdziwy jazz nasycony elementami etnicznymi i ukraińską ludową nutą. Jest pełna emocji wywołanych przez brutalną wojenną rzeczywistość. Igor Zakus – basista, kompozytor, lider zespołów oraz autor symfonii na kwintet jazzowy i orkiestrę filharmoniczną jest cenionym w Europie wirtuozem gitary basowej, występował w Polsce m.in. jako gwiazda Bass & Beat Festival, a ostatnio w cyklu „Cały ten JAZZ!”. Ma na koncie kilkanaście autorskich płyt. Towarzyszyć mu będzie Usein Bekirov, krymski Tatar, kompozytor, pianista oraz lider własnych zespołów. W swoich kompozycjach wykorzystuje melodie ludowe Tatarów Krymskich, Ukraińców, Azerów, i ludów Bałkanów. Część z dochodu z koncertu przeznaczone będzie na finansowanie Armii Ukraińskiej.

 

Bilety (łączony na dwa koncerty): 30 zł – normalne, 15 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca do zakupienia TUTAJ (Interticket.pl) i TUTAJ (Kupbilecik.pl) oraz przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc).

 

DZIEŃ TRZECI (NIEDZIELA, 12 czerwca)

Kiedy: godz. 18.00

Gdzie: Drzwi Zwane Koniem (ogród)

Elina Duni & Rob Luft [AL/CH/GB]

Brought to you by MOST Festival Exchange

„London Jazz News” głos Eliny Duni, szwajcarsko-albańskiej wokalistki, nazwał klarownym i zmysłowym. Nagrywała dla niemieckiej Meta Records (Baresha i Lume, lume), w 2012 roku podpisała kontrakt ze słynną ECM, dla której zrealizowała 5 projektów. W 2017 roku Elina Duni była jedną z laureatek Swiss Music Prize i rozpoczęła współpracę z wysoko cenionym londyńskim gitarzystą Robem Luftem, z którym nagrała album Partir i ostatni – Lost Ships. Duni tworzy kompozycje będące połączeniem albańskiej pieśni ludowej i jazzu. Każda muzyka improwizowana to jazzowy stan umysłu – deklaruje artystka. – Nie czujemy się zobowiązani do grania piosenki w ten sam sposób dwa razy.

Bilety: 20 zł – normalne, 10 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca do zakupienia TUTAJ (Interticket.pl) i TUTAJ (Kupbilecik.pl) oraz przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc).

 

Karnety na cały festiwal w cenie 50 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) do zakupienia TUTAJ (Interticket.pl) oraz TUTAJ (Kupbilecik.pl).

 

Patronat medialny: Polskie Radio Katowice, Pismo Folkowe, Folk 24, Ultramaryna