My/Wy rozmowy literackie - Karolina Sulej

My/Wy rozmowy literackie - Karolina Sulej

Spotkanie online z Karoliną Sulej wokół jej książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” 

Kiedy: 9 listopada, godz. 19
Gdzie: https://bit.ly/yt_kmo lub https://bit.ly/fb_kmo

Barwne piramidy ubrań w „Kanadzie”, stosy przy obozowej rampie, magazyny wypełnione po sam sufit. Karolina Sulej jedynie z pozoru mówi o ubraniach.   

W rozmowach autorki z ocalałymi kobietami i mężczyznami pojawiają się „krajobrazy rzeczy”, to one właśnie stanowią niewidzialne tarcze przetrwania, swoiste talizmany szczęścia, pozwalające przeżyć kolejny dzień w obozowym piekle. 

„Rzeczy osobiste” to przede wszystkim opowieść o codziennych rytuałach,  umiejętności organizacji i ludzkiej solidarności bez których nie dało się obozu przetrwać.

 

Prowadzi i zaprasza kurator projektu „My/Wy” Grzegorz Tomczewski

 

Data premiery książki: 14/10/2020

 

KAROLINA SULEJ, r. 1985 – doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017), pisarka, reporterka, pisząca m.in do "Wysokich Obcasów", "Pisma", "Vogue", autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia (2015), książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych, Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018), współautorka książki-komentarza Własny pokój o Virginii Woolf (Osnova 2019). Jest też jednym ze współautorów Wanderlust - książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. Nagrywa podcast o roli ubioru w życiu codziennym dla platformy Storytel – pod tytułem „Garderobiana” oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła przez na kanale YouTube program „Barłóg Literacki" o książkach i promocji czytelnictwa. Od lat prowadzi też spotkania autorskie, debaty i panele literackie. Właśnie rozpoczęła prace nad kolejną książką reportażową, tym razem poświęconą kobietom, które zmieniały polską kulturę seksualną po 90. roku. W czasie wolnym podróżuje i żegluje wraz ze swoim mężem, fotografem i skipperem, Mateuszem Kubikiem i wychowuje trzy szare koty.