KMO łączy się z „Silesią”

Od 1 lutego Instytucja Upowszechniania i Promocji Muzyki „Silesia” staje się częścią Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. 

To naturalne połączenie dwóch miejskich instytucji kultury zajmujących się muzyką.

IPiUM „Silesia” zajmuje się popularyzacją muzyki klasycznej – w całych Katowicach organizuje koncerty, festiwale muzyczne i promuje młodych wykonawców (m.in. takimi wydarzeniami, jak Sierpień Talentów i Festiwal Młodych). Wchodzi z muzyką do szkół organizując koncerty edukacyjne.

– Za połączeniem obu instytucji przemawiają liczne przesłanki. Przyniesie zwiększenie efektywności realizowanych przez Katowice zadań z zakresu kultury, pozwoli skuteczniej planować działania w obszarze muzyki, w szczególności w sferze edukacji muzycznej, a tym samym wzmocni nasz z potencjał jako Miasta Muzyki UNESCO – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

IPiUM „Silesia”, ze swoim ponad 35-letnim doświadczeniem w propagowaniu muzyki i jej edukacji, stanie się jedną z najważniejszych części Miasta Ogrodów – Działem Edukacji Muzycznej. Zostanie do niego zaangażowany cały potencjał merytoryczny i kadrowy „Silesii”. Jej dotychczasowa dyrektorka, Ewa Kafel, będzie kierować nowym w strukturach działem.

Miłośnicy muzyki korzystając z oferty „Silesii” mogą być spokojni. Miasto Ogrodów nadal będzie ich zapraszać na lubiane przez nich koncerty kameralne, recitale czy festiwale. 9 lutego mogą się wybrać do MDK „Koszutka” na wykonanie opery  Gian Carlo Menotti „Telefon”. Koncertem 16 lutego w studiu Polskiego Radia Katowice nowa instytucja rozpocznie program obchodów 250-lecia urodzin Ludwika van Beethovena, którego utwory wykona znakomity pianista Zbigniew Raubo oraz altowiolistka Elżbieta Mrożek-Loska. W lutym rozpocznie się także nowy cykl Nowości z przeszłości dla miłośników muzyki dawnej. 23 lutego w Muzeum Archidiecezjalnym usłyszymy m.in. nominowaną w tym roku do Paszportu „Polityki” skrzypaczkę Martynę Pastuszkę.  

 

Koncepcja działalności merytorycznej instytucji na lata 2020 - 2027