DYKTANDO 2020 online

DYKTANDO 2020 online

W tym roku narodową klasówkę piszemy w domu 25 października. Jak niemal wszystkie wydarzenia w tym roku, także Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2020 przechodzi w tryb online 

Kiedy: 25 października, godz, 11
Gdzie: dyktando.info.pl

Tekst Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego Dyktando 2020 dostępny TUTAJ

Regulamin dostępny TUTAJ

To zupełna nowość dla stworzonego przez śp. Krystynę Bochenek konkursu. Zamiast spotkania tysiąca uczestników nad kartą papieru w sali Miasta Ogrodów, dwa tysiące osób zasiądzie przed swoimi monitorami, żeby zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii.

Miejsce pisania narodowej klasówki będzie więc wirtualne, na stronie internetowej www.dyktando.info.pl. To tam, punktualnie o godz. 11.00, dla zarejestrowanych uczestników tekst dyktanda przeczyta prof. Andrzej Markowski z Rady Języka Polskiego. Uczestnicy będą go wpisywać do specjalnego, internetowego formularza, gdzie nie będzie działać jakakolwiek autokorekta. System będzie też rejestrował wszystkie wyjścia kursora poza okno tekstowe, gdyby któryś z uczestników uległ pokusie sprawdzenia czegoś w Internecie. Zresztą czasu wystarczy tylko na napisanie tekstu i szybkie sprawdzenie. Potem tekst zostanie automatycznie przesłany jurorom.

– Choć zmianę formuły konkursu wymogła na nas pandemia, Dyktando online to także ogromna szansa na rozpropagowanie jego idei w całym kraju. Dzięki wirtualnej formie klasówkę będzie pisać faktycznie cała Polska – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, organizatora konkursu.

Zapisy na konkurs potrwają do 4 października lub wyczerpania się limitu wirtualnych miejsc (wprowadzonego z przyczyn technicznych). 11 października wszyscy chętni i zarejestrowani uczestnicy będą mogli napisać dyktando próbne, żeby przetestować internetową platformę, na której zmierzą się już na poważnie dwa tygodnie później. 

Choć konkurs będzie wirtualny, tytuł Mistrza Ortografii i główna nagroda są jak najbardziej realne. Główna nagroda odpowiada charakterowi tegorocznej edycji – jest nią laptop.

 

Współorganizatorami konkursu są: Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz Fundacja im. Krystyny Bochenek


Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego DYKTANDA była śp. Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, Senator RP i Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Pierwsze Dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim Spodku (2005, 2006), gromadząc za każdym razem po kilka tysięcy osób. Od 2006 roku Dyktando organizowane było przez Instytucję Kultury „Estradę Śląską”, potem przez Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, a obecnie przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek. Partnerem Ogólnopolskiego Dyktanda jest Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Dyktando transmitowane było przez Polskie Radio i Telewizję Polską, dzięki czemu z ortografią zmagały się tysiące widzów i słuchaczy. Dyktanda odbywały się również za granicą - we Francji, Austrii, Szwecji, na Litwie, Białorusi. Autorami tekstów Dyktanda i jurorami są wybitni polscy językoznawcy profesorowie: Antonina Grybosiowa, Walery Pisarek, Andrzej Markowski, Jerzy Bralczyk, Jerzy Podracki, Jerzy Dunaj, Edward Polański. Kilkakrotnie tekst Dyktanda został napisany bezbłędnie. Po raz pierwszy w 1993 roku przez Stefana Kamockiego - nauczyciela z Piotrkowa Trybunalskiego. Kolejny bezbłędny tekst w historii imprezy napisali w 2001 roku Małgorzata Denys oraz Marek Szopa, korektor tekstów niemieckojęzycznych, a dwa lata później ta trudna sztuka udała się Piotrowi Cyrklaffowi - informatykowi z Bydgoszczy. Piątym bezbłędnym zwycięzcą konkursu został w roku 2009 Jan Chwalewski. Dwóch zwycięzców Dyktanda wygrało również jego wersję internetową (przez komunikator Gadu-Gadu): Patrycjusz Pilawski (2009) i Marek Szopa (2012). Trzech laureatów Dyktanda (Michał Gniazdowski, Patrycjusz Pilawski, Marek Szopa) opracowało hasła do najnowszej edycji Wielkiego słownika ortograficznego PWN z zasadami pisowni i interpunkcji. Mistrzowie Polskiej Ortografii: Dariusz Godoś i Krzysztof Szymczyk zostali korektorami Nowego słownika ortograficznego PWN z zasadami pisowni i interpunkcji. Dyktanda od 1993 roku piszą również goście specjalni: dziennikarze, politycy, aktorzy, sportowcy, piosenkarze, a wśród nich m.in. Marek Borowski, Jerzy Owsiak, Agata Wróbel, Grzegorz Turnau. W 2010 roku odbyło się Dyktando
Mistrzów, w którym udział wzięli laureaci wszystkich dotychczasowych edycji imprezy.