Laureaci
Zdjęcia laureatów

Laureaci

Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego DYKTANDO 2022

Prawie 300 miłośników języka polskiego z całego kraju (w tym nawet ze Szczecina i Białegostoku) pisało dziś w Katowicach Ogólnopolskie Dyktando 2022.

Zmierzyli się z tekstem pt. „Sztangisty przygody z Polską” (dostępny TUTAJ), którego autorką była prof. UW dr hab. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Narodowe dyktando, które zainicjowała w 1987 roku śp. Krystyna Bochenek, tym razem napisał najlepiej pan Tomasz Malarz. W arcytrudnym tekście popełnił tylko jeden błąd (samo podejrzewał, że popełnił dwa). Tym samym otrzymał tytuł Mistrza Ortografii Polskiej i nagrodę w wysokości    30 000 zł. Laureat przyjechał do Katowic z Krakowa, a w Dyktandzie bierze udział aż od 31 lat. Nigdy do tej pory nie zdobył jednak żadnej nagrody. Z zawodu jest elektronikiem.

Pierwszym Wicemistrzem Ortografii (i nagrodę w wysokości 15 000 zł) został pan Arkadiusz Kleniewski z Warszawy. Ten sam tytuł zdobył w Katowicach w 2016 roku.

Drugą Wicemistrzynią Ortografii została pani Zdzisława Gruzla (nagroda 5 000 zł), która przyjechała na Dyktando spod Częstochowy.

Wszystkie nagrody pieniężne ufundowało Miasto Katowice.

Foto: A. Ławrywianiec

Powrót