Infografika JazArtu
11. Katowice JazzArt Festival
26-30.04.2022
We are all here

11. Katowice JazzArt Festival

Słowo wstępne dyrektorki artystycznej JazzArtu - Martyny van Nieuwland

Pierwsza Dama Piosenki — Ella Fitzgerald patronuje jedenastej edycji festiwalu. Ikona amerykańskiego jazzu, zaangażowana w ruch na rzecz praw obywatelskich, była wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia artystyczne (14 nagród Grammy), ale także za działania społeczne. Jako festiwal idziemy w jej ślady. Poprzez nadanie wydarzeniu wartości poza czysto estetycznych, chcemy zwrócić się ku korzeniom jazzu — muzyce wolności, celebrującej dialog ponad podziałami. „We Are All Here” — wszyscy tu jesteśmy. I dla wszystkich mamy przygotowany program najwyższej jakości, wciąż pozostając festiwalem dla odkrywców.

Po długiej przerwie spotkamy się na żywo, choć mierząc się z nowymi zagrożeniami ― tragizmem wojny w Ukrainie.

Program festiwalu rozpoczynamy silnym ukraińskim akcentem muzyczno-poetyckim. Ponadto, nie zabraknie artystów zamieszkałych w Katowicach. Jędrzej Siwek wystąpi z premierowym projektem „La Mer” przywołującym wczesne morskie wspomnienia Debussy’ego. Utalentowana katowicka perkusistka Ola Rzepka zaczyna od tego roku wielomiesięczną rezydencję artystyczną ramach JazzArtu i nieraz zobaczymy ją na scenach festiwalu w Polsce i zagranicą.

W programie także młoda scena francuska (trio Suzanne), polsko-duńska rewelacja ― duet na perkusję i fortepian Alfons Slik oraz projekt totalny dwojga laureatów Paszportów Polityki, czyli Wacław Zimpel i Alex Freiheit jako „Progrom”.

Na festiwal powrócą faworyci ― znani polskiej publiczności Paal Nilssen-Love i Ingebrigt Håker Flaten (odwiedzili JazzArt w roku 2016 z The Thing) wystąpią z WIELKIM składem Large Unit. Czternastu muzyków z całej Skandynawii plus Brazylia, a gościnnie Terrie Ex z legendarnej undergroundowej formacji The Ex.

Współpraca, wymiana, dialog ― idee, które przyświecają nam od lat, realizujemy ze zdwojoną siłą po wirtualnej przerwie, kiedy w Europie trwa kryzys humanitarny. Z Portugalii przyjadą do nas dwa składy jako kontynuacja współpracy z kolektywem improwizatorów Porta Jazz. To jednak nie koniec niespodzianek i wspólnych działań, o których będziemy informować na bieżąco. Latem spotkamy się ponownie, tym razem z najmłodszymi adeptkami sztuki improwizacji podczas pierwszego polskiego obozu jazzowego dla dziewczynek w Katowicach. Pomysł zrodził się w Danii, gdzie od lat z powodzeniem prowadzony jest przez lokalne szkoły i organizacje. W tym roku zaczynamy w naszym mieście i liczymy na Wasze wsparcie i obecność.

Staramy się, aby każdy z naszych stałych słuchaczy był potraktowany indywidualnie, z szacunkiem dla muzyki i każdego pojedynczego człowieka, który muzykę kocha i nie boi się kroczyć nowymi ścieżkami. Tworząc program, nie wiedzieliśmy jeszcze jak prorocze będzie motto tegorocznej edycji, zatem tym bardziej potrzebna jest bliskość i zrozumienie.