
Zadanie twórcze 4/2025
Zadanie twórcze 4/2025
Pobierz kartę pracy [link otworzy się w nowym oknie]
W surrealistycznej sztuce przedmioty codziennego użytku są ciekawe, ponieważ mogą ukazać nowatorskie rozwiązania dla oczywistych form. Surrealistyczne dzieła często zawierają kolaże lub pojedynczy obiekt, stosując rzeczy, które znane są nam z codzienności, jak: kapelusz, zegar czy szklanka. W latach 30. XX wieku Salvador Dali promował w swojej twórczości ideę surrealistycznego obiektu, czego najsłynniejszym przykładem jest „Telefon-homar”. Artysta postanowił zmodyfikować słuchawkę telefoniczną i nałożył na nią homara wykonanego z gipsu.
Surrealiści poszukiwali swoich przyszłych dzieł na pchlich targach i wysypiskach śmieci, gdzie udawali się w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów, które pozwoliłyby im wyrazić nową koncepcję sztuki. Ponieważ nie mieli środków finansowych – byli po prostu biedni – uruchamiali swoją wyobraźnię. To sprawiało, że stawali się kreatywni, nadając zużytym przedmiotom nowe życie. Jakże to nowoczesne i przypominające współczesny recykling!
Nasze dzisiejsze działania odwołują się do tych eksperymentów. Pokazujemy inspirację wykonaną przez uczestnika warsztatów FUTURE ARTIST, który stworzył „Lampę–rękawicę”.
Instrukcja:
Przygotuj dowolny przedmiot, który nie jest Ci już potrzebny, nożyczki, taśmy kolorowe, farby, flamastry i klej biurowy. Najpierw przyjrzyj się wybranemu przedmiotowi – postaraj się zobaczyć go inaczej. Wyłącz w myśleniu wszystkie skojarzenia związane z jego codziennym użytkowaniem.
Jeżeli jest to filiżanka, pomyśl, jakie może mieć inne funkcje – byle tylko nie służyła do picia herbaty! Czy zwykła szczotka może stać się anteną międzygalaktyczną, a słoik pełnić funkcję szafy dla myszy?
Pamiętaj, że nadane cechy mogą być wesołe, szalone, a nawet całkiem absurdalne. Następnie, z pomocą dowolnych materiałów, spraw, by przedmiot stał się tym, co sobie wyobraziłeś. Tworzysz obiekt nowatorski – może on wyglądać dokładnie tak, jak chcesz.
Zaskocz nie tylko nas, ale i samego siebie pomysłowością i wyobraźnią!
Zadanie dla rodzica lub osób pracujących z dzieckiem / grupą:
Zanim rozpoczniecie pracę, zainspiruj się z dziećmi fotografiami z portalu „Niezła Sztuka”, przedstawionymi w artykule Agnieszki Taborskiej pt. „Dusza od żelazka czy przedmiot z duszą? O przedmiotach surrealistycznych słów kilka”. Artykuł znajdziesz pod adresem: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/surrealistyczne-przedmioty/ [link otworzy się w nowym oknie]
Kiedy prace dzieci będą gotowe, sfotografuj je, pamiętając o odpowiednim oświetleniu – najlepiej w świetle dziennym, przymocowane do okna.
Zdjęcia gotowych prac prześlij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu
Opracowanie: Ewa Kokot – koordynatorka projektu Future Artist
Redakcja, korekta: M. Orczewska
Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha
miasto-ogrodow.eu [link otworzy się w nowej karcie]
FB @FAjakFutureArtist [link otworzy się w nowej karcie]