dekoracyjna

Speechless / Krzyk papieru / Popiół i piksel

Pokaz prac rezydentek POKOLENIE PS 2022

Ola Nowakowska SPEECHLESS / Marta Pieczul KRZYK PAPIERU / Julia Lewandowska [z grupą Konwergencje] POPIÓŁ I PIKSEL

Kiedy: 12 sierpnia, godz. 20.00

Gdzie: Zakład Tańca AM w Katowicach [ul. Francuska 12]

Wstęp wolny

„Speechless”
W jaki sposób ukazać ciało, aby uniknąć oznaczania go lub nadawania mu znaczenia? Czy coś tak osobistego i emocjonalnego jak głos ludzki można ukazać „jako takim”, to znaczy pozwolić mu opowiedzieć swoją historię, a nie użyć go do opowiedzenia historii? Głos jest czymś bardzo osobistym i charakterystycznym, reagującym na otoczenie i łączącym to, co „w ciele” z tym, co „poza ciałem”. Spektakl zajmuje się właśnie tą przestrzenią pomiędzy, umiejscawiając ją na scenie. „Speechless” ma formę koncertu, w którym jedynym instrumentem jest ciało. Przebiega od dźwięku i ruchu w sferze mikro do maksymalnego wykorzystania wielości rytmu i dźwięku w ciele i ruchu.

Koncepcja i wykonanie: Aleksandra Nowakowska 

Muzyka: Piotr Korzeniak

„Krzyk papieru”
Czy papier krzyczy? Czy tylko szeleści? Tłumienie negatywnych emocji, inaczej supresja, jest jednym z psychologicznych mechanizmów obronnych. Samoregulacja uczuć daje poczucie kontroli psychicznej, a jakże ceniona jest przez współczesne społeczeństwo. Jak wpływa na nas świadome ukrywanie gniewu, smutku i frustracji? Jak reaguje ciało w sytuacji długotrwałej supresji? „Krzyk papieru” jest prezentacją solową, małym spektaklem, rezultatem ruchowych i emocjonalnych poszukiwań.

Koncepcja i wykonanie: Marta Pieczul

„Popiół i piksel”W projekcie Popiół i piksel zamierzamy połączyć medium cyfrowe w performans z muzyką na żywo. Zajmując się zagadnieniem przemijania, chcemy zestawić ze sobą świat materii organicznej i cyfrowej. Wychodząc od morfemu: popiołu – zwęglonej cząstki oraz pikselu - podstawowej jednostki obrazu, podejmiemy próbę stworzenia struktury choreograficznej i muzycznej wobec pulsującej projekcji. Transformacja mediów odbywać się będzie na wielu płaszczyznach. Materialny obraz olejny jest bazą dla przekształcenia cyfrowego. Ciało perfomerki skonfrontowane zostanie z jego wizerunkiem filmowym, wtopionym w strukturę drobin popiołu i pikseli. Te drobiny ulegają rozszczepieniu – tak jak widmo światła białego, ujawniając tęczowe walory kolorystyczne.

 

Koncepcja i wykonanie: Grupa Konwergencje

Julia Lewandowska
IG: julia.hippie

Anna Kołacka
annakolacka.pl
IG: annarozakolacka

Mikołaj Cieślak

 

 

Więcej informacji o programie - TUTAJ.

Informacje o rezydencji POKOLENIE PS - TUTAJ.


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Współorganizatorem projektu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.