offo

Wystawa w ramach Festiwalu OFFO

Wystawa prac Kamila Budzyńskiego, Ryszarda Cabały, Yauheni Hlushan'a i Magdaleny Nowak w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.

 

Wernisaż: 29 października, godz. 13.00

Galeria 5 od 26 września 2023 do 18 lutego 2024 r.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Łata

Fotografia otworkowa nie wymaga drogiego sprzętu. Wręcz przeciwnie: do uzyskania zdjęć wystarczy zwykła puszka. Jeśli przez wykonany w niej otwór wpadnie światło, to na umieszczonym w niej wcześniej materiale światłoczułym pojawi się obraz. Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO już od prawie dwudziestu lat pokazuje najciekawsze projekty artystyczne, wykonane tą techniką. Każdego roku OFFO pokazuje prace blisko 100 artystów. Prezentowane były prace z praktycznie wszystkich części globu: od Australii, przez Europę, po obie Ameryki. 

Witold Englender - organizator Festiwalu

Artysta fotograf, kolekcjoner starej fotografii (kolekcja ponad 6000 zdjęć), organizator wystaw popularyzujących historię fotografii. Mieszka w Jastrzębiu-Zdroju. Członek Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego (1964–1972), instruktor Harcerskiej Agencji Fotograficznej (1973–1975), członek Grupy Twórczej A-74 (1974–1979), członek Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni" (1973–2008), członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej (od 2001), członek honorowy Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego (2001), członek honorowy Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców (1999), "Zasłużony dla Fotografii Polskiej". Organizator Ogólnopolskiej Wystawy Zaproszeniowej pod patronatem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich "12 pasteli – 12 Autorów" 2001/2002 – 12 ekspozycji. Współorganizator I, II i III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO. Od 1997 roku prowadzi własną, niekomercyjną galerię wystawową Galeria "Ciasna" w Jastrzębiu, w której prezentowane są zmieniane co miesiąc wystawy plastyki, fotografii, a także związane z historią ogólną i historią fotografii (do końca 2008 odbyło się 126 wystaw). Jest laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnień za twórczość fotograficzną. 


Kamil Budzyński

Fotografią zajmuje się amatorsko od wielu lat, głównie na potrzeby swojej strony internetowej. Od kilku lat coraz częściej sięga po techniki analogowe, z którymi zaczynał swoją fotograficzną przygodę, eksperymentując ze starymi aparatami dalmierzowymi oraz fotografią otworkową i solarigrafią. 

Prezentowany na wystawie cykl „Radioaktywne Słońce” przedstawia Czarnobylską Strefę Wykluczenia uchwyconą w latach 2019 - 2022 techniką solarigrafii za pomocą ręcznie wykonanych aparatów otworkowych. Zdjęcia przedstawiają miasto Prypeć i jego okolice, oraz samą Czarnobylską Elektrownię Jądrową. Część zdjęć została zrobiona w okresie jesień 2021 – jesień 2022, w tych kadrach udało mu się uchwycić unikalną drogę słońca z 24.02.2022, kiedy rosyjskie wojska przekroczyły granicę Ukrainy po czym okupowały miasto Czarnobyl i elektrownię jądrową przez kolejne tygodnie.


Ryszard Cabała

Absolwent Politechniki Łódzkiej, a także Szkoły Kreatywnej Fotografii  przy Krakowskich Szkołach Artystycznych. Jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego przy Nowohuckim Centrum Kultury. Interesuje go fotografia krajobrazu, pejzażu miejskiego, pojedynczego człowieka i ulicznego tłumu. Artysta fotograf rejestrujący głównie relacje na styku miasto – człowiek. Fotografia jest dla niego źródłem niewyczerpanej inspiracji. Swoje prace wykonuje także w technice gumy chromianowej. Każdy obraz w tej technice jest inny, z tego względu jest oryginałem i można traktować jako niepowtarzalne dzieło sztuki. Fotograf z dużym dorobkiem – swoje prace prezentował na wielu  wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Na wystawie można zobaczyć cykl zdjęć „Krakowskie Impresje” wykonanych w scenerii miejskiej, w Krakowie aparatem cyfrowym Sony A7II przy użyciu otworka 0.2 mm.  Zdjęcia te łączy  ukazanie  ruchu, uchwycenie przemijającej chwili, wywołanie emocji. 


Yauheni Hlushan

Ur.  19.03.1988r. w Mińsku, Białoruś. Prowadzi działalność fotograficzną od 2007 roku. Na swoim koncie ma liczne wystawy indywidualne, zbiorowe w Polsce i zagranicą. 

„Nameless / Bezimienny” to cykl zdjęć dotykających kwestii życia i śmierci, pokoju i wojny, miłości i nienawiści. „Do stworzenia projektu skłoniła mnie tocząca się na pełną skalę wojna Rosji z Ukrainą, w której pośrednio bierze udział Białoruś, w której się urodziłem i wychowałem, i z której zostałem zmuszony do wyjazdu. Fotogramy powstały na Białorusi w pierwszych dniach wojny, zdjęcia i film z płonącymi świecami w latach 2022-2023 w Polsce. Wojna na Ukrainie boli wielu z nas, rozbija rodziny i kończy przyjaźnie. To bliska wojna, a nie gdzieś tam. Ale wojny toczą się nie tylko w naszym regionie, niszczą miasta i przynoszą śmierć w różnych częściach ziemi.

Stworzenie pokojowego społeczeństwa jest problemem uniwersalnym, a idealny wieczny pokój wydaje się nieosiągalny. Kraje przygotowują się do starcia zbrojnego, produkując broń, rekrutując żołnierzy. Żołnierz, instrument wojskowy, który często pozostaje bez nazwy. Obrońca ojczyzny czy mięsa armatniego, człowiek poświęcający się lub wypełniający swój obowiązek, najemnik czy bohater? Czy żołnierz jest dobry, czy żołnierz zły? Może się bronić lub atakować. Może otrzymać nagrodę lub umrzeć. Spalić. Woskowy obiekt (świeca) w kształcie żołnierza, paląc się, mówi o przemijaniu życia i jest moją refleksją nad bieżącymi wydarzeniami oraz osobistym protestem przeciwko wojnie. Świeca jako symbol ma wiele znaczeń, jest używana ku pamięci zmarłych, w święta, w różnych rytuałach i obrzędach mistycznych, a także po prostu do przyjmowania światła. Świece są umieszczane z modlitwami „O zdrowie” i „O spokój”. Często woskowa świeca kojarzy się z nietrwałym ciałem, a ogień z nieśmiertelną duszą. Cienie żołnierza i otaczające go ptaki, niczym ulotna nadzieja na pokój”.


Magdalena Nowak

Absolwentka ASP Gdańsk. Rezydentka WL4 Mleczny Piotr. Zajmuje się fotografią camera obscura, cyjanotypią, rysunkiem, ilustracją i projektowaniem graficznym. 

Wystawy fotografii: OFFO 2007 / 2009 / 2015 / 2017 / 2019 / 2021; „Moje małe muzea” przedNoc Muzeów, Plama Gdańsk 2023; Imagens Perifericas 3 Porto Pinhole Photography, Porto, Portugalia 2021; Festival Pinhole Perú 2021; “Jestem” wystawa fotografii WL4 Mleczny Piotr; 2021 - "Witkacemu" - cykl autoportretów - Międzynarodowy Festiwal "Witkacy pod strzechy" Słupsk; 2019 - „Niewidzialne matki” ASP Gdańsk 2018; Polish Pinhole week, Pavlovka Art Gallery Kijów, Ukraina 2018.

Cykl / „Łąka dedykowana Annie Atkins


logotypy organizatorów