Orkiestra MASO z Charkowa
Rezydencja artystyczna Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa pod kierownictwem merytorycznym Jurka Dybała.
Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna (MASO) z Charkowa podczas swojej rezydencji w instytucji Katowice Miasto Ogrodów bardzo aktywnie włącza się w działalność koncertową na terenie całego miasta. Młodzi artyści, którzy codziennie intensywnie ćwiczą w przestrzeniach instytucji, kalendarz koncertowy mają już wypełniony do końca grudnia. Zarówno cała Orkiestra, jak i znakomite zespoły kameralne wystąpią w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, w katowickich domach kultury, szkołach i kościołach. Odbędą się także koncerty Orkiestry w siedzibie instytucji, m.in. podczas wernisaży. Przebojowy kwintet instrumentów dętych blaszanych zachwycił już najmłodszych słuchaczy, którzy wzięli udział w koncercie edukacyjnym w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”. Podobne koncerty czekają uczniów na Osiedlu Tysiąclecia czy Osiedlu Witosa. 10 grudnia w filii „Dąb” Miejskiego Domu Kultury „Koszutka” zaplanowany został koncert całej Orkiestry pod dyrekcją Maestro Jurka Dybała. Pod batutą tego znakomitego muzyka Orkiestra wystąpi także 18 grudnia w koncercie rodzinnym „Mamo, Tato, chodźmy na koncert!”, utrzymanym już w świątecznym nastroju. Z kolei 27 grudnia w panewnickiej bazylice w wykonaniu Orkiestry zabrzmią najpiękniejsze kolędy polskie i ukraińskie. Istotnym projektem z udziałem Orkiestry będą warsztaty współorganizowane przez Akademię Muzyczną w Katowicach dla studentów Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej, którzy będą mieli możliwość pracy z tak znakomitym zespołem.
O aktywności Orkiestry będziemy informować na bieżąco. Serdecznie zapraszamy na wszystkie koncerty!
Na zachętę zapraszamy do obejrzenia nagrania Mazura z opery „Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki w wykonaniu orkiestry pod batutą Jurka Dybała. Nagranie zrealizowano w styczniu 2023 roku w sali koncertowej Miasta Ogrodów.
Najbliższe plany koncertowe orkiestry [link otworzy się w nowym oknie]
Wydarzenia archiwalne [link otworzy się w nowym oknie]
Dodatkowo, orkiestra MASO z Charkowa we współpracy z klasą dyrygentury Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierownictwem Prof. Mirosława Jacka Błaszczyka realizuje w pomieszczeniach naszej Instytucji warsztaty dyrygenckie, w trakcie których młodzi adepci kunsztu prowadzenia orkiestry Katowickiej uczelni doskonali swój warsztat na praktycznych zajęciach z orkiestrą, poznając jednocześnie swoich rówieśników, muzyków z Ukrainy poznając ich specyfikę wykonawczą i wrażliwość muzyczną.
Cieszę się niezmiernie, że mój pomysł na tego typu zajęcia został błyskawicznie podchwycony przez Prof. Błaszczyka i możemy go realizować w tym wyjątkowym, i gościnnym miejscu o ogromnych tradycjach muzyki orkiestrowej. Orkiestr pokazuje tymi działaniami, że nie próżnuje i obok koncertów aktywnie włącza się w lokalne życie akademicki i muzyczne, zaś dla studentów dyrygentury to unikatowa okazja pracy z orkiestrą, czego z natury zawsze jest za mało w trakcie studiów. Nie od dziś wiadomo, że „praktyka czyni mistrza”, a legendarny mistrz batuty Ricardo Muti, zwykł był mawiać, że by zostać prawdziwym dyrygentem, nie wystarczy edukacja teoretyczna, ale trzeba „połamać sobie zęby” na Orkiestrze.
– mówi Jurek Dybał, który sprawuje pieczę merytoryczną nad rezydencją młodych ukraińskich muzyków w Katowicach
Zobacz wywiad z dyrygentem orkiestry dla TVP 3 Katowice - dostęp TUTAJ.
Orkiestra MASO z Charkowa
Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa to pierwsza i jedyna pełnoetatowa profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Została założona w 1993 by już rok później święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku. Ideę powstania i sposób funkcjonowania zespołu można porównać do działającej w Polsce Orkiestry Sinfonia Juventus, w której młodzi muzycy uczą się funkcjonowania w profesjonalnym zespole artystycznym, swoimi występami wzbogacając życie kulturalna kraju. Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów, takich jak: Kirill Karabits, Elizabeth Pitcairn, Daniel Austrich, Arkady Shilkloper, Theodore Kuchar, Laszlo Fenyo, Alexey Stadler, Dionysius Grammenos, Allina Vlasenko, Valeriy Sokolov. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji.
W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół Zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działania wojennymi mieście. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Początkowo w gościnnym Międzynarodowym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zaś w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym stowarzyszenia Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życia kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała.
Codzienna praca artystyczna odbywa się pod kierunkiem młodego dyrygenta i klarnecisty MASO Vitalija Liashko.
W trakcie dotychczasowego pobytu w Polsce w ramach koncertów Solidarni z Ukrainą Orkiestra wystąpiła m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej oraz na festiwalu Emanacje, koncertując z takimi solistami i dyrygentami jak: Elisabeth Elizabeth PitcarinPitcairn, Vanessa Benelli Mosell, Juan Carlos Fernández-Nieto, Giuseppe Mengoli, Vincent Kozlovsky.
W sierpniu tego roku charkowski zespół wziął też udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu zatytułowanym „Symfonia Wolności” odbywającym się na słynnym Heldenplatz przed pałacem cesarskim w Wiedniu.
W trakcie koncertu, oprócz utworów kompozytorów ukraińskich (Bortniański, Skoryk) zabrzmiała V Symfonia Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Jurka Dybały, zaś występ uświetniła swoim udziałem śpiewaczka Opery Wiedeńskiej Zoryana Kushpler.
Rezydencja w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca pn. „wspieraMY Ukrainę”,
Orkiestrę MASO wspiera Stowarzyszenie Purpurowe Skrzypce Stradivarius - Polska