Konrad Pollesch PANNA
Wystawa fotografii.
Wernisaż: 20 września, godz. 18.00
Galeria Engram do 15 października 2023 r.
Kuratorka: Katarzyna Łata
Piękno kobiecego ciała inspirowało artystów od zarania ludzkiej egzystencji. Od paleolitycznych, dłubanych w kamieniu, drewnie czy kości kobiecych figurek, poprzez greckie, rzymskie, renesansowe i barokowe pełne ekspresji rzeźby, aż do czasów współczesnych, akt kobiecy króluje we wszystkich dziedzinach sztuki: grafice, malarstwie i fotografii od początku jej powstania.
W wieloletniej działalności fotograficznej Konrad Pollesch wykonywał głównie pejzaże, zdjęcia dzieł sztuki: malarstwa, rzeźby, wyrobów rzemiosła artystycznego i oczywiście portrety, których ma prawie dwa tysiące. Akt właściwie nigdy go nie interesował. W przypadku prezentowanej na wystawie modelki artysta zrobił wyjątek, i jak sam przyznaje:
zdjęcia te powstały przy bardzo kreatywnej współpracy z Niną i dzięki jej entuzjazmowi. Nina to prawdziwe „zwierzę fotograficzne", doskonale rozumiała co chcę zrobić i potrafiła reagować na każdy mój najmniejszy gest. Niezwykle pomagała mi w realizacji pomysłu zrobienia wystawy jej aktów w szlachetnej technice, brąz van dyke.
Brąz Van dyke, jest wynalezioną z końcem XIX wieku techniką robienia stykowych odbitek na wysokiej jakości papierach akwarelowych lub używanych w technikach graficznych. Proces ten jest nieskomplikowany, a powstałe w jego wyniku obrazy odznaczają się dużą trwałością.
Konrad Karol Pollesch jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zorganizował ponad 50 wystaw indywidualnych oraz wziął udział w najpoważniejszych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Przez ponad 30 lat prowadził zajęcia z fotografii na Uniwersytecie Jagiellońskim, na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, w Studium fotografii ZPAF oraz Krakowskiej Szkole Filmowej. Prowadzi również warsztaty z dawnych szlachetnych technik fotograficznych jak guma chromianowa czy brąz van dyke. Jest autorem zdjęć dzieł sztuki do licznych publikacji w prasie i albumach. Jego prace znajdują się w wielu muzeach w Polsce i za granicą. W 2022 roku za całokształt twórczości otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie „kultura i sztuka".