logo katohej festiwalu

KatoHej Festiwal 2022

VI edycja festiwalu dla miłośników gór, poezji śpiewanej, szant, folku i piosenki turystycznej. 

Koncert główny: Kuba Blokesz & zespół U Studni

Kiedy: 25 listopada 2022, godz. 18.30

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

VI edycja festiwalu dla miłośników gór, poezji śpiewanej, szant, folku i piosenki turystycznej. Podczas poprzednich edycji wystąpiły takie zespoły jak Myszy i Ludzie, Dom o Zielonych Progach, Cisza Jak Ta, Wolna Grupa Bukowina, Wbrew Pozorom, Grzane Wino czy Jarosław Chojnacki. W tym roku koncert główny festiwalu uświetnią pochodzący ze Śląska wokalista i gitarzysta Kuba Blokesz oraz zespół U Studni (Ola Kiełb-Szawuła, Joanna Radzik, Dariusz Czarny, Dariusz Czarny, Ryszard Żarowski), nawiązujący do tradycji formacji Starego Dobrego Małżeństwa. Zespół z przyczyn zdrowotnych musiał odwołać swój występ na wydarzeniu w 2021 roku, mamy nadzieję, że, jak to mawiała poetka „nic dwa razy się nie zdarza” i tym razem artyści wystąpią przed katowicką publicznością.

Jak co roku w programie festiwalu pojawi się szeroki blok bezpłatnych wydarzeń towarzyszących: mini-koncerty, spotkania z podróżnikami, pokazy GOPR, sprzętu turystycznego i tradycyjnie góralskie afterparty na finał.

Dołącz do wydarzenia TUTAJ

Bilety: 10 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl (TUTAJ) oraz w kasie Miasta Ogrodów (32 609 03 32, bilety[AT]miasto-ogrodow.eu, plac Sejmu Śląskiego 2). Bilety normalne dostępne również na Kupbilecik.pl (TUTAJ)


Plan Podróży z KatoHej! Festiwalem 2022

Mała scena (Strefa Centralna)
godz. 10.30 ─ Alina Markiewicz „Podróże Polarne na Antarktydę” 
godz. 11.15 ─ blok muzyczny 
godz. 11.45 ─ AKT Watra „Kurs Turystyki Wszechstronnej” 
godz. 12.30 ─ blok muzyczny 
godz. 13.00 ─ Aleksandra Dzik „Wyprawy w góry wysokie – od czego zacząć?”
godz. 13.45 ─ blok muzyczny 
godz. 14.15 ─ przerwa
godz. 16.00 ─ koncert: Marek Biniek
godz. 17.00 ─ Ignacy Walenty Nędza „Korona Himalajów Jerzego Kukuczki”
godz. 18.30 ─ Beskidzki krajobraz w rozmowie pisarki Katarzyny Franus z geografem Michałem Sobalą
godz. 21.45 ─ góralskie afterparty: Kapela Góralska „Hajduk” ze Szczyrku
godz. 23.30 ─ zakończenie

Duża scena (sala koncertowa)
godz. 18.30 ─ przywitanie 
godz. 18.45 ─ koncert: Kuba Blokesz 
godz. 20.15 ─ koncert: U Studni

Hol na I piętrze
17.00 ─ panel turystyczny:
21.30    stoiska partnerów, pokazy GOPR, poczęstunki (90 min.)


U STUDNI

„Bo w życiu nie chodzi, żeby tylko żyć…” – te słowa z wiersza Adama Ziemianina to fragment piosenki i najważniejsze przesłanie grupy U Studni. Ich muzyczne klimaty to piosenka literacka, poezja śpiewana, kraina łagodności. Łącząc dbałość o słowo z niebanalną oprawą muzyczną, tworzą na scenie niezwykle ciepłą i nastrojową atmosferę. Naturalność, jasny przekaz i dobry kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego spotkania. W swoich piosenkach wykorzystują wiersze poetów Adama Ziemianina, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Stachury, a także własne teksty. Są one pełne dobrej energii, różnorodności tematów i motywów. Autorem wszystkich kompozycji jest Darek Czarny. Jako zespół U STUDNI istnieją dopiero od 2012 roku, ale ich muzyczna historia trwa już bardzo długo. Ryszard Żarowski, Ola Kiełb-Szawuła i Darek Czarny byli przez wiele lat muzykami Starego Dobrego Małżeństwa. Ola Kiełb–Szawuła wciąż łączy swoje drogi z zespołami Wyspa i Do Góry Dnem. Darek Czarny był gitarzystą grupy Bohema, teraz od czasu do czasu współtworzy z Rafałem Nosalem duet Czarny Nosal.

Dariusz Czarny – gitary, śpiew
Ola Kiełb-Szawuła – gitara, śpiew
Ryszard Żarowski – gitary, śpiew
Joanna Radzik – skrzypce
Robert Jaskulski – gitara basowa

 

KUBA BLOKESZ

Ślązak mieszkający w Warszawie. Śpiewa piosenki napisane przez siebie, tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieodmiennie towarzyszy mu gitara. Współpracował z takimi artystami jak Jaromír Nohavica, Andrzej Poniedzielski, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski (Czerwony Tulipan), Marcin Partyka, Jerzy Satanowski czy Bogusław Sobczuk. Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (DALMAFON, wyd. 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W 2018 wydał – razem z zespołem Chwila Nieuwagi – płytę „Morawska Brama” będącą zestawem piosenek autorów czeskich. W 2016 roku, z inicjatywy Zakonu Karmelitów Bosych, powstało dwupłytowe wydawnictwo: „Bóg sam wystarcza – poezje z Karmelu” z wierszami m.in. św. Teresy z Ávili. Pod koniec 2021 ukazał się album poświęcony poezji św. Teresy z Lisieux, na którym kompozycje Kuby Blokesza nagrali m. in. Marcin Wyrostek, Renata Przemyk, Kasia Moś, Joanna Słowińska, Maciej Balcar, Piotr Kupicha, czy Andrzej Lampert. Podczas pandemii, przeniósł swoją działalność do Internetu, tworząc serię „Liga Mistrzów”. Śpiewa w niej regularne, pełne recitale poświęcone mistrzom piosenkopisarstwa.