Before JazzArt Festival 2019

Before JazzArt Festival 2019

Dwa dni, cztery koncerty i podróż od Estonii, przez Polskę po francuską Bretanię. 

Pod koniec kwietnia, jak już od 8 lat, świętujemy Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO proponując spotkanie z najlepszymi europejskimi i polskimi projektami podczas Katowice JazzArt Festivalu. Zanim jednak zaczniemy świętowanie 26 kwietnia, przygotowaliśmy marcową, równie tradycyjną rozgrzewkę – Before JazzArt. Dwa dni, trzy koncerty i podróż od Estonii, przez Polskę po francuską Bretanię.

 

9 marca

Godz. 18

Kadri Voorand (EE) - kawiarnia literacka Miejscownik (ul. Warszawska 28)

Duet w sprawdzonej konfiguracji: głos i kontrabas. Tworzy go dwoje estońskich muzyków: Kadri Voorand, wokalistka doceniana nie tylko w rodzinnym kraju, ale także występująca często zagranicą, oraz  Mihkel Mälgand, mający na koncie współpracę z takimi tuzami jazzu jak Dave Liebman czy Kurt Elling. Ich wspólny projekt to oryginalna, umiejętnie skomponowana muzyka otwarta na improwizację i nie stroniąca od efektów elektronicznych. W warstwie słownej opiera się na estońskiej poezji oraz własnych, autorskich tekstach.

Wstęp wolny

 

Godz. 20

Melancholia (PL) - Absurdalna


Świeże zjawisko na regionalnej scenie muzycznej, ale już warte zauważenia. Zespół nie ma jeszcze roku, ich singiel „Przybliżenie” dopiero się zbliża, ale za to regularnie koncertują na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu, gdzie są ważną częścią spektaklu „Horror Szał”. Jak sami się definiują: Muzyka Melancholii ma słowiańsko-zamglony punkt wyjścia, ale szybko dochodzi do sprawdzenia tej konstrukcji za pomocą rozpasanych syntezatorów, afro jazzowej jazdy, czy pastiszu włoskiej muzyki filmowej.
Skład: Mateusz Zegan, Przemysław Borowiecki, Michał Maślak, Rafał Miciński.  

Wstęp wolny

 

10 marca

Godz. 19

White Sands (FR) - Jazzclub Hipnoza

 

Francuska Bretania to region, który jest jednym z filarów muzyki celtyckiej, z jego wyjątkową melodyką i instrumentarium. Do tego ostatniego należą dudy – instrument dęty rozpowszechniony w całej Europie, ale tam mający szczególne miejsce. Bretoński muzyk Erwan Keravec jest ich wirtuozem. Zakorzeniony w tradycji, w młodości członek kilku lokalnych grup grających muzykę bretońską, z wiekiem zaczął poszukiwać coraz dalej i coraz odważniej. Wypracował własną technikę improwizacji na dudach, a jego celem stało się uniezależnienie od tradycji celtyckiej. Od 2008 roku zaczął wykonywać utwory współczesnych kompozytorów
i nawiązywać współpracę z artystami, których podobnie jak jego, cechował zmysł improwizacji
i wolności. Wśród nich warto wymienić choćby Matsa Gustaffsona – światowej sławy szwedzkiego saksofonistę jazzowego.

Koncert Erwana Keraveca w Katowicach będzie zapowiedzią Katowice JazzArt Festivalu (26 – 30 kwietnia), a więc festiwalu muzyki improwizowanej. W Jazzclubie Hipnoza posłuchamy go w nowym składzie, z towarzyszeniem gitarzysty Juliene’a Despreza oraz wirtuoza instrumentów perkusyjnych Willa Guthrie.

Bilety w cenie 20 zł (ulgowe – studenci i seniorzy) oraz 30 zł (normalny) dostępne w sieci ticketportal.pl (stacjonarny punkt sprzedaży w Mieście Ogrodów), kupbilecik.pl oraz przed koncertem. 

 

14 marca 

Godz. 19

Floors (IT) - SiXa – przestrzeń kreatywna klubu Rajzefiber (ul. 3-go Maja 23/3)

Kolektyw muzyczny stworzony przez trzech najbardziej intrygujących muzyków, młodej włoskiej sceny jazzowej i zauważony przez niezależną włoską wytwórnię płytową Auand Records. Francesca Ponticelli, Francesca Diodati i Filippa Vignato połączyła wspólna wizja muzycznych poszukiwań, które nakładają brzmienia akustyczne na elektronikę w czasie rzeczywistym. Choć ich wielowarstwowa muzyka silnie odwołuje się do minimalizmu i polirytmii, nie zapominają również o stronie lirycznej i melodycznej. Swój repertuar zaprezentowali po raz pierwszy w lipcu ubiegłego roku na słynnym włoskim Umbria Jazz Festivalu.

wstęp wolny

 

 

 

fot. Atelier Marge Design