ESK 2029: konsultacje metropolitalne
W związku ze staraniami miasta Katowice wraz z miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 zapraszamy na spotkania konsultacyjne dotyczące podregionów katowickiego, sosnowieckiego, bytomskiego, gliwickiego i tyskiego.
Podregion gliwicki:
Kiedy: 4 kwietnia 2023, godz. 17.00 – 19.00
Gdzie: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Współorganizator: Muzeum w Gliwicach
Podregion sosnowiecki:
Kiedy: 5 kwietnia 2023, godz. 17.00 – 19.00
Gdzie: Energetyczne Centrum Kultury, Będzińska 65
Współorganizator: Miejski Klub Kiepury
Podregion bytomski:
Kiedy: 12 kwietnia 19 kwietnia 2023, godz. 17.00 - 19.00
Gdzie: Bytomskie Centrum Kultury
Współorganizator: Bytomskie Centrum Kultury
Podregion katowicki:
Kiedy: 13 kwietnia 2023, godz. 17.00 – 19.00
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów
Podregion tyski:
Kiedy: 17 kwietnia 2023, godz. 17.00– 19.00
Gdzie: Muzeum Miejskie w Tychach
Współorganizator: Muzeum Miejskie w Tychach
Program Europejskiej Stolicy Kultury jest w pierwszej kolejności skierowany do mieszkańców i mieszkanek, i dlatego kluczowym założeniem na każdym etapie jego tworzenia i realizacji jest partycypacyjność.
Jednym z pierwszych elementów tego procesu będą spotkania konsultacyjne we wszystkich podregionach GZM. Chcemy rozpocząć dialog z przedstawicielami i przedstawicielkami szeroko rozumianego sektora kultury z całego obszaru Metropolii.
Celem spotkania jest poznanie opinii środowisk kreatywnych poszczególnych podregionów GZM oraz próba zaprojektowania modelu współpracy na linii podregiony – GZM dla kultury, co ma znaleźć swoje odzwierciedlenie w części programowej aplikacji do konkursu o tytuł ESK. Zależy nam na głosie środowiska wpływającego na oblicze sektora kultury dlatego, że kandydatura swoim programem ma obejmować 41 gmin wchodzących w skład GZM i chcielibyśmy, by program ten był efektem aktywnej z nimi współpracy.
Drugim elementem będą pogłębione badania wśród mieszkańców i mieszkanek, które będą trwały do końca 2023 roku.
Swoim zasięgiem badanie to ma obejmować takie kwestie jak:
- ● uczestnictwo i nie uczestnictwo w kulturze,
- ● kondycja sektora kultury,
- ● kultura w dobie cyfrowej,
- ● kulturalna lokalna i kultura centralna.
W ten sposób nie tylko poznamy potrzeby tych, którzy biorą udział w życiu kulturalnym lub je tworzą. Równie ważni będą ci, którzy w nim nie uczestniczą.
Kandydatura w wymiarze artystycznym ma w pełni wykorzystać regionalny potencjał. Ale obok wymiaru artystycznego kandydatura Katowic i Metropolii będzie miała równie silny aspekt społeczny. Będzie oparta o przekonanie, że poprzez działania kulturalne możemy pogłębiać spójność społeczną.
Ważnym założeniem obydwu komponentów jest uniwersalność. Spotkania w podregionach stworzą szansę na bliższą współpracę i zsieciowanie, również poza kontekstem ESK. Wyniki badań zostaną wykorzystane w aplikacji do konkursu ESK, ale przede wszystkim mają służyć przez kolejne lata szerokiemu gronu interesariuszy: instytucjom kultury, animatorom i animatorkom kultury czy decydentom i decydentkom do podejmowania decyzji w zakresie polityk kulturalnych na terenie GZM.
Na konsultacje obowiązują zapisy. Formularz zapisów na konsultacje [Link otworzy się w nowym oknie]
W przypadku wyczerpania miejsc – planowane są dodatkowe terminy.
Kontakt: badania[at]miasto-ogrodow.eu
Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.