Nowy numer KTW

W sobotę 15 lutego odbyła się premiera nowego, czwartego numeru Katowickiego Magazynu Kulturalnego KTW.

W numerze m.in.

"Śląsk Twardocha, Twardochowa śląskość są składnikami jego autonarracji, jego opowieści. Składnikami poddawanymi w tej chwili medialnemu oglądowi, a to po gwałtownej reakcji npisarza na decyzję Sądu Najwyższego w sprawie Ślązaków.  Wpisane w facebookowy status „Pierdol się, Polsko” oburzyło i obraziło, ale i skłoniło – bodaj nielicznych, ale jednak – do pytania o to jak Polskę widać z perspektywy swoistej zewnętrzno – wewnętrznej , przynależnościowo – emancypacyjnej, również nie wolnej od resentymentu: że skomplikowany status samego Twardocha  - polskiego pisarza śląskiej nacji, to literacki status kogoś, kto nie ma ustabilizowanej, wybranej finalnie tożsamości, nie byłby wyjątkiem dla niego samego – i jego czytelników – tak sugestywnym"

Więcej w artykule Elizy Kąckiej „Pisarz i jego cień”.

W artykule Stanisława Rukszy  "Katowicki underground" przeczytać można o legendarnym śląskim artyście Andrzeju Urbanowiczu:

Artystyczna aktywność Andrzeja Urbanowicza wymykała się Partii i Kościołowi. Ten piewca chaosu, nie dający wiary dogmatycznemu ustrukturyzowaniu pojęć świata  i hierarchii władzy, nie wpisywał się w żaden z tych dwóch panujących w Polsce reżimów ideologicznych.

W artykule "Między nami dobrze jest?" Michał Centkowski zastanawia się kondycją Teatru Zagłębia:

"Teatr Zagłębia zmienia się jako instytucja. Ma nową identyfikację wizualną, nową stronę internetową, nowe standardy obsługi widza, przyciąga coraz więcej ludzi. – Słyszałam ostatnio, jak ktoś zażartował, że wreszcie z istnienia tramwaju 15 (kursuje między Katowicami a centrum Sosnowca) cieszą się także w Katowicach, bo można nim łatwo dotrzeć do Teatru Zagłębia – śmieje się Dorota Ignatjew , dyrektor Teatru.  W ankiecie miesięcznika „Teatr”, podsumowującej sezon, przeczytać możemy między innymi , że Teatr Zagłębia zdobywa pierwsze artystyczne szlify. Wprawdzie to nieco późno, zważywszy na półwiecze jego istnienia, z drugiej strony lepiej późno niż wcale."

KTW do kupienia w :

Geszeft- Ul. Morcinka 23-25, Katowice,
Libella -księgarnia na Wydziale Filologicznym (Pl. Sejmu Śląskiego 1 i Wydziale Nauk Społecznych  Uniwersytetu Śląskiego(ul. Bankowa 11), Katowice,
Zła Buka- Galeria Rondo Sztuki, Rondo im. gen. J. Ziętka 1, Katowice,
Księgarnia Bily Konicek- ul. Kredytowa 1, Śródmieście, Warszawa,
Księgarnia Pępek Sztuki, Zamek Ujazdowski,Ul. Jazdów 2, Warszawa,
Księgarnia Młoda, Kamienica Szołayskich , Plac Szczepański 9, Kraków,
Ragtime –  Ul. Zacisze 3, Katowice  (budynek Akademii Muzycznej),
Silesia Progress - Śląski Sklep Internetowy

Zapraszamy!