Goście
Prezentujemy sylwetki Gości, którzy wystąpią podczas seminariów A due.
Tadeusz Sławek – polonista i anglista, profesor w Katedrze Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego, w latach 1996–2002 rektor tegoż uniwersytetu. Publikacje książkowe na temat Williama Blake’a, Robinsona Jeffersa, Henry’ego Davida Thoreau, Jacques’a Derridy. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas.
Arkadiusz Kubica – skrzypek kameralista, pedagog, organizator. Od 1979 roku muzyk Kwartetu Śląskiego, z którym dokonał ponad 120 prawykonań utworów polskich i zagranicznych kompozytorów oraz otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Nagrał ponad 45 CD,z czego trzy otrzymały Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, a kilkanaście miało nominację do tej nagrody. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, gdzie prowadzi wykłady z literatury kameralnej.
Marek Bieńczyk – pisarz, tłumacz. W roku 2012 otrzymał Nagrodę Literacką Nike.
Marcin Trzęsiok – absolwent AM w Katowicach (magisterium 1998, kierunek: kompozycja i teoria muzyki, specjalność: teoria muzyki). W latach 1999–2000 studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim (stypendium im. J.G. Herdera). W roku 2000 uzyskał I nagrodę w XII Konkursie Prac Magisterskich Absolwentów Akademii Muzycznych w Polsce w kategorii Teoria Muzyki i Reżyseria Muzyczna.
W roku 2006 uzyskał z wyróżnieniem tytuł doktora filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyróżniony w konkursie Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Dwie publikacje książkowe: Krzywe zwierciadło proroka. Rzecz o Księżycowym Pierrocie Arnolda Schönberga (2002) oraz Pieśni drzemią w każdej rzeczy. Muzyka i estetyka wczesnego romantyzmu niemieckiego (2009). Zajmuje się estetyką muzyki XIX i XX wieku.
Aleksander Nawarecki – kierownik Zakładu Teorii Literatury na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach; historyk literatury i eseista; badacz literackich osobliwości, autor monografii księdza Baki Czarny karnawał (1991), książki o przedmiotach w poezji Rzeczy i marzenia (1993), zbiorów esejów Pokrzywa (1996), Mały Mickiewicz (2003), Lajerman (2011). Inicjator interdyscyplinarnych badań mikrologicznych (redaktor serii Miniatura i mikrologia literacka, t. I-III).
Julian Gembalski – absolwent PWSM w Katowicach (Wydział Instrumentalny – organy, Wydział Kompozycji i Teorii, 1975), studia podyplomowe w Paryżu (organy, muzykologia). Laureat konkursów improwizacji fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz organowej w Weimarze. Działalność koncertowa w kraju i za granicą, działalność naukowa skupiająca się na problematyce historii
i konserwacji organów śląskich, zagadnieniach improwizacji i dawnej praktyki wykonawczej. Liczne nagrania (ok. 40 płyt) i publikacje. W latach 1996–2002 rektor Akademii Muzycznej w Katowicach. Założyciel Muzeum Organów Śląskich, Kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Ryszard Koziołek – profesor Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawca, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, autor m.in. książki Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy.
Małgorzata Pawłowska – teoretyk muzyki, wykładowca w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jej zainteresowania osadzone są w teorii muzyki zorientowanej humanistycznie i antropologicznie, otwartej na metodologie intermedialne i intertekstualne, a jej praca doktorska stała się laboratorium aktualnie rozwijającej się dynamicznie na świecie narratologii muzycznej. Rozpatrywane w pracach i artykułach utwory muzyczne obejmują zakres historyczny od XVIII do XXI wieku. Występowała z referatami na międzynarodowych konferencjach muzykologicznych, semiotycznych i narratologicznych w Finlandii, Danii, Francji, Belgii, Hiszpanii, Serbii i Bułgarii; jest członkiem European Narratological Network, Związku Kompozytorów Polskich oraz Laboratorium Myśli Muzycznej. Publikuje artykuły w polskich i zagranicznych monografiach, współredaguje wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie, współorganizuje wydarzenia artystyczne i naukowe.
Krzysztof Kłosiński – historyk literatury, dyrektor Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, kierownik Zakładu Historii Literatury Poromantycznej. Autor m.in. książek Eros, dekonstrukcja, polityka (2000) czy Mimesis w chłopskich powieściach Orzeszkowej (1990). Tłumacz prac Rolanda Barthes’a, Jacques’a Derridy, Jacques’a Lacana, Nancy K. Miller, Judith P. Butler. Meloman.
Marek Toporowski – wirtuoz klawesynu, organista i dyrygent, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki baroku i klasycyzmu. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie; otrzymał również Pierwsze Nagrody Conservatoire de Strasbourg w dziedzinie organów i klawesynu oraz dyplom koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (obecnie Hochschule für Musik Saar). Jest laureatem
I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie. W 1991 roku utworzył orkiestrę Concerto Polacco – pionierski na gruncie polskim zespół specjalizujący się
w wykonawstwie muzyki barokowej; z którym dokonał wielu nagrań płytowych oraz wykonał wiele koncertów, m.in. w ramach cyklu „Arcydzieła Muzyki Oratoryjno-Kantatowej”. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą (m.in. opera „Agatka” J.D. Hollanda, oratorium „Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini” J.T. Żebrowskiego, utwory Wronowicza, Cichoszewskiego i in.). Płyty poświęcone muzyce staropolskiej czterokrotnie otrzymywały Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, a inne otrzymywały nominacje do tej nagrody (w br. płyta z muzyką współczesną „Seven Angels”). Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Stworzył Śląskie Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych „Fortepianarium” w Zabrzu. Jest profesorem nadzwyczajnym, kierownikiem Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych Akademii Muzycznej
w Katowicach.
Zbigniew Kadłubek – filolog klasyczny, komparatysta, pisarz, eseista. Kierownik Katedry Literatury Porównawczej w Uniwersytecie Śląskim. Autor publikacji o dawnej i współczesnej kulturze Górnego Śląska. Opublikował dwie książki na temat teologii i poezji św. Piotra Damianiego. Z Aleksandrą Kunce wydał zbiór esejów pt. Myśleć Śląsk (2007), publikuje także w śląskim języku regionalnym (Listy z Rzymu, 2008, 2012). Ostatnio wydał: Święta Medea. W stronę komparatystyki pozasłownej (2010, 2011; nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2011). Współpracownik Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2009–2013). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Członek Komisji Historycznoliterackiej PAN w Katowicach, Towarzystwa Literackiego im. Teodora Parnickiego, Johannes-Bobrowski-Gesellschaft e.V. w Berlinie i CompaRes – International Society for Iberian-Slavonic Studies w Lizbonie, członek rady redakcji kwartalnika „Fabryka Silesia”.
Wojciech Stępień – kompozytor, teoretyk muzyki i pedagog. Pracuje jako asystent w Katedrze Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi wykłady
z zakresu instrumentacji, czytania partytur, harmonii, historii muzyki oraz współczesnych technik analizy muzycznej.
Joanna Dembińska-Pawelec – adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego w Uniwersytecie Śląskim.
Absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnowskich Górach. Studiowała filologię polską
w Uniwersytecie Śląskim. Po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej. W 1998 roku obroniła pracę doktorską, opublikowaną w książce pt. Światy możliwe w poezji Stanisława Barańczaka (1999). Autorka książki Villanella. Od Anonima do Barańczaka (2006). W 2012 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Poezja jest sztuką rytmu”. O świadomości rytmu w poezji polskiej dwudziestego wieku (2010). Prowadzi badania z zakresu poezji współczesnej, genologii oraz interferencji literatury i sztuki. W przygotowaniu książka pt. Arabeska. Szkice o poezji.
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – doktor sztuk muzycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego (klasa śpiewu solowego) oraz filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się
w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok, koncertując w świątyniach i salach koncertowych
w kraju i za granicą. Od 1999 roku koncertuje także z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach.