Zadanie twórcze 9/2021
Zadanie twórcze 9/2021

Zadanie twórcze 9/2021

Future Artist - Konstelacje

Niezwykła planeta Anastazji

Wykorzystano pracę Anastasyi Dranitsa (14 lat) z Borysowa na Białorusi z kolekcji Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu


Planety krążące wokół Słońca to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i… no właśnie… Na końcu jest Pluton, jednak od jakiegoś czasu przestał być planetą… Stwierdzono, że jest tylko jedną z roju drobnych planetoid (takich niby to planet, ale bardzo małych) na skraju układu słonecznego. Przez naukowców planety dzielone są na dwie kategorie: duże gazowe olbrzymy o małej gęstości oraz mniejsze planety skaliste. Z wyjątkiem Merkurego i Wenus, wokół każdej z nich krąży jeden lub więcej księżyców. Artyści, pisarze, naukowcy i wielu ludzi ciekawych świata od zawsze lubili wyobrażać sobie, że gdzieś jeszcze w przestrzeni kosmicznej istnieje życie i inne cywilizacje. Poszukiwania życia na innych planetach trwają od wielu lat. To stąd nasze wyprawy w kosmos, szukanie wody na Marsie, czy tworzenie „kapsuł czasu” dla ewentualnych przybyszy z obcych planet. Nie możemy uwierzyć, że Ziemia jest jedyną planetą, na której istnieje życie. I choć innych cywilizacji nie sposób dostrzec nawet pod najmocniejszym teleskopem – przeczuwamy, że istnieją. Jako dzieci, dysponujecie czymś niezwykle ważnym: otwartą, kosmiczną wyobraźnią (nie utraćcie jej!). Wyobraźnia jest tym, co pozwoli Wam na wyruszenie w podróż w poszukiwaniu obcych cywilizacji i stworzenie światów równie niesamowitych, jak u Anastasyi Dranitsa z Białorusi.

Zadanie dla Ciebie:
Zainspiruj się pracą Anastazji (możesz ją zobaczyć TUTAJ) i namaluj wymyśloną przez siebie planetę. Może jest pełna skał

i dziwnych kamieni? Może jest pokryta wodą i można przepłynąć całą jej powierzchnię? To, co widzisz w wyobraźni, namaluj z użyciem dowolnej techniki malarskiej – farb plakatowych, akwareli lub tempery. Format jest dowolny. Pobaw się, mieszając kolory na palecie. Twój obraz będzie taką wizją planety, jaką możesz zawsze odwiedzić we własnej wyobraźni. Taka międzygalaktyczna podróż jest doskonałą alternatywą dla wakacyjnej nudy.

Zadanie dla dorosłych:
Sfotografuj powstałą pracę i prześlij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu.
Zobacz wizję Układu Słonecznego Jana Van Schagen na naszej wystawie wakacyjnej w Galerii Ściana Sztuki Dziecka pod nazwą KRYSTALICZNY KOSMOS / SFERY NIEBIESKIE realnie lub online (http://bit.ly/kosmosJanka). Porozmawiaj z dziećmi o planetach.


Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist
facebook.com/groups/FAjakFutureArtist

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Powrót