FIlozofujemy
FIlozofujemy

FIlozofujemy

Zadanie twórcze Future Artist

Zadanie twórcze 7/2021

Spotkanie wokół zadania twórczego odbędzie się 23 kwietnia o godz. 17.30 na platformie ZOOM
link do spotkania bit.ly/7spotkanieFA

 

Filozofujemy

Lubicie się zastanawiać i filozofować? Każdy jest filozofem, bo każdy o coś się siebie pyta. Ludzie robili tak od wieków, tworzyli rozmaite konstrukcje wyjaśniające sens istnienia, które zapisywali w formie bardziej lub mniej rozbudowanych teorii i traktatów filozoficznych. Czasem myślicieli inspirowało niebo. Niemiecki filozof Immanuel Kant – być może właśnie podczas nocnego spaceru, widząc rozgwieżdżone niebo – uzmysłowił sobie, że są rzeczy od nas niezależne (np. kosmos, galaktyki, gwiazdy) i takie na które mamy wpływ (np. nasz stosunek do innych ludzi i istot, nasze zachowania, ogół kwestii etycznych). Spuentował to słowami: „… Niebo gwiaździste nade mną, a prawo moralne we mnie... ”. Pytań filozoficznych jest mnóstwo, żadna odpowiedź na nie, nie jest jednak ostateczna, jak matematyczne 2+2 = 4. Artysta fotografik Krzysztof Ślachciak poprzez swoje prace zachęca nas do zadawania sobie pytań analogicznych do tych, które stawiają filozofowie. Zastanawia się nad sensem istnienia. Do stworzenia prac prezentowanych na wystawie natchnął go namysł nad powstaniem życia na Ziemi i obiegiem pierwiastków w przyrodzie. Pisze: „pierwiastki chemiczne, z których jesteśmy zbudowani, powstały we wnętrzach gwiazd, a potem w wybuchach supernowych rozrzucone po kosmosie spotkały się w przestrzeni, w której z czasem ukształtowały Układ Słoneczny, Ziemię, a potem nas samych". My zaś inspirując się jego pracą, stworzymy kolaże z papieru i gazet.

 

Zadanie dla Ciebie: 

Zainspiruj się pracą artysty (Możesz ją zobaczyć TUTAJ)

Przygotuj materiały dostępne w Twoim domu: czarną lub ciemniejszą kartkę papieru, białą kartkę, nożyczki, klej, ołówek i gazety. Najpierw na białej kartce odrysuj ołówkiem swoją lewą dłoń. Wytnij ją po śladzie konturu. Przyklej na ciemnej lub czarnej kartce. To Twój ślad i początek kompozycji. Następnie wytnij z gazet dowolne formy, możesz korzystać z drukowanych kartek i wycinać dowolne formy geometryczne. Możesz też korzystać ze gazetowych zdjęć. Przyklej je w dowolny sposób. Właśnie stworzyłeś własny kolaż. Słowo „kolaż” pochodzi od francuskiego czasownika „coller” (sklejać). Termin ten został użyty po raz pierwszy przez Georgesa Braque’a, a także Pabla Picassa na początku XX wieku.

 

Zadanie dla dorosłych:

Sfotografuj powstałą pracę i prześlij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu. Polecamy Twojej uwadze wypowiedź artysty nagraną podczas wirtualnego otwarcia wystawy online http://bit.ly/wernisażKrzysztofa

 

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist
Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

FB @FAjakFutureArtist

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu: Edukacja kulturalna

Powrót