Future Artist – Spotkanie
Future Artist – Spotkanie

Future Artist – Spotkanie

Zadanie twórcze #19

MIŁORZĄB – AKWARELA SABINY
Ilustracja dzięki uprzejmości Sabiny Rotowskiej [>>> Instagram]


Akwarela, to nazwa trudnej techniki malarskiej i zarazem dzieła powstałego z jej użyciem. Ten sposób malowania polega na tworzeniu plam barwnych na papierze, za pomocą rozcieńczonego w wodzie pigmentu. Trudność tworzenia w tej technice, wynika z tego, że każde posunięcie pędzla jest ostateczne. Namalowanego fragmentu nie można usunąć, a jedynie zmodyfikować. Farby używane w akwareli świetnie rozpuszczają się w wodzie. Są specjalną mieszanką barwnych pigmentów, spoiwa z gumy arabskiej oraz specjalnych dodatków. Akwarele są bardzo delikatne, pastelowe w tonacji. Ta technika jest dosyć trudna, ale my już kilka razy malowaliśmy w ten sposób.
Teraz też spróbujemy, a za inspirację niech posłuży nam akwarelowa roślina Sabiny Rotowskiej (kliknij TUTAJ żeby ją zobaczyć). Artystka tworzy najczęściej wizerunki roślin. 

Zadanie dla Ciebie:
Idź do parku, ogrodu, lasu. Przynieś dowolną jesienną roślinę. Może to być uschnięty kwiat, chryzantema, a nawet chwast. Połóż ją na białym tle. Poprzyglądaj się swojemu znalezisku. Na białej kartce (najlepiej z bloku technicznego) zrób delikatny szkic ołówkiem. Następnie używając akwareli, pokryj rysunek barwnymi plamami. Pamiętaj żeby delikatnie używać pigmentu farby. Nie próbuj usuwać tego, co już namalowane. Gotową akwarelę możesz oprawić lub podarować bliskiej Ci osobie.

Zadanie dla dorosłych (opiekunów grup i rodziców):
Odszukaj z dzieckiem jaką namalowało roślinę, możesz użyć do tego wirtualnego atlasu roślin https://atlas.roslin.pl lub aplikacji na smarfonie. Podpiszcie rysunek nazwą namalowanej rośliny (delikatnie! ołówkiem). Zrób zdjęcie pracy dziecka/ dzieci i prześlij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu.

Zdjęcia prac wszystkich uczestników stworzą akwarelowy, jesienny zielnik.


Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Spotkanie
Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha
facebook.com/groups/FAjakFutureArtist
 

Powrót