Skąd się biorą dzieci złe?
fotografia: Patrycja Pawęzowska

Skąd się biorą dzieci złe?

Wystawa prac Anny Andrzejewskiej

Gdzie: Galeria Pusta, Katowice Miasto Ogrodów
Kiedy: 7 lutego do 23 marca 2025. Na wernisaż zapraszamy 6 lutego o godz. 18

Kuratorka: Katarzyna Łata

Kiedy byłam malutka, uwielbiałam lepić z plasteliny. Mama dawała mi stolnicę do zagniatania ciasta, a ja, mając do dyspozycji plastelinę, papier kolorowy, nożyczki i klej, tworzyłam całe historie. Lubiłam budować namioty z krzeseł i kocy, a także mosty, zamki i fosy z drewnianych klocków. Po tych mostach jeździłam starym resorakiem mojego brata, który podskakiwał na tylnych kołach. Tego resoraka mam do dziś. A więc zadaję sobie pytanie: Skąd się biorą dzieci złe?

Kiedy byłam starsza, spędzałam mnóstwo czasu na podwórku, bawiąc się z dzieciakami z „dzielni”. Skakałam w gumę, huśtałam się na trzepaku i bawiłam w podchody. Latem, z koleżankami i kolegami, podkradaliśmy jabłka ze szkolnego sadu. Dzieciństwo. Jego zakamarki kryją chwile radosne i beztroskie, ale także te, o których chciałoby się zapomnieć i już nigdy do nich nie wracać.

Wystawa „Skąd się biorą dzieci złe?” to projekt skoncentrowany na dostrzeganiu i uzdrawianiu siebie. Urodziłam się czysta i ufna, ale w trakcie dorastania otrzymałam podstawy do zwątpienia. Wystawę tę dedykuję dorosłej sobie – tej, która została „zaklęta” w gestach i słowach, takich jak: dzieci i ryby głosu nie mają, starszy ma zawsze rację, nie pyskuj, podziel się, świat nie kręci się wokół ciebie, nie maż się, musisz być silna. Te słowa, niczym zaklęcia, zakodowały się w mojej podświadomości i są jak kamyk w bucie – niby da się chodzić, ale jednak uwiera. Oprócz zaklęć dostrzegam powtarzające się wzorce. Może to trauma? Oby nie stała się pokoleniową. Są też tematy tabu: tylko nie mów nikomu. Takie informacje zapisują się w ciele, a potem w rodzinnych kodach. Dorastamy, a potem, najczęściej nieświadomie, przekazujemy te „dary” swoim dzieciom, a one – swoim. W ten sposób tworzymy historię.

Na wystawie „Skąd się biorą dzieci złe?” po raz pierwszy prezentowany jest cykl zdjęć o tym samym tytule, składający się z archiwalnych fotografii udostępnionych przez osoby zaproszone do udziału w projekcie. Ponieważ wystawa ma również wymiar terapeutyczny, można na niej zobaczyć nowy, nigdy wcześniej nieprezentowany zestaw zdjęć: „Chcę Ci opowiedzieć”. To cykl monochromatycznych, analogowych portretów stworzonych w nurcie dokumentu kreacyjnego – swoiste obserwatorium codzienności. Odczytywanie historii zapisanych w życiorysach portretowanych kobiet ma dać odbiorcy poczucie nadziei. Cykl podzielony jest na dwa etapy: spisanie przełomowej historii oraz ozdobienie zdjęcia, co ukazuje emocje uczestniczek projektu.

 

Dopełnieniem wystawy jest performance/happening, na który serdecznie zapraszam.

(Anna Andrzejewska)

 

 

ANNA ANDRZEJEWSKA / Anna Andrzejewska / Specjalizuje się w fotografii, video art, instalacji
i performance. W 2018 roku uzyskała stopień doktora sztuki w zakresie sztuk plastycznych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2019 roku pracuje w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na stanowisku adiunkta, gdzie uczy fotografii. Jako artystka wizualna wykorzystuje w swojej twórczości różnorodne media, takie jak fotografia, instalacja, sztuka wideo oraz performance. W centrum jej zainteresowań znajduje się człowiek, wraz z pytaniami
o tożsamość, życie, przemijanie i śmierć. Podczas studiów doktorskich zaczęła badać terapeutyczne oddziaływanie sztuki – zarówno na osoby pozujące, jak i widzów – poprzez wykorzystanie fotografii, instalacji, performance i wideo. Uważa, że sztuka ma również wymiar terapeutyczny dla samego twórcy, szczególnie w kontekście egzystencjalnej sprawczości twórczej. W ramach swojej praktyki artystycznej prowadziła autoterapię w cyklu fotografii „Rodzina” (2018). Był to zbiór kreatywnych zdjęć portretowych przedstawiających członków jej rodziny, będący osobistym zapisem relacji i emocji. Jej prace były wystawiane min: w Galerii Extravagance w Sosnowcu, Galerii ZPAF w Warszawie, Galerii PH21 w Budapeszcie oraz w listopadzie 2021 na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii OFF Bratislava/Słowacja, International Photo-Schweiz, Szwajcaria 2023, Rotterdam Photo, Holandia 2023, GALERIA VRBA BOŚNIA-HERZEGOVINA, Festival Nowej Sztuki LAbiRynt 2024, Frankfurt nad Odrą, Polska/Niemcy, Bastille Design Center Paryż, Francja.

 

 

fotografia: Patrycja Pawęzowska "Wujek marian"

Powrót