Tydzień Muzyki w Mieście Nauki

Tydzień Muzyki w Mieście Nauki

Warsztaty, koncerty, instalacje artystyczne

Jeśli zgodzimy się z Johnem Cagem, że „wszystko jest muzyką” oraz uznamy dowody potwierdzające, jak wielki wpływ może mieć ona na nasze życie, to wielowymiarowość programu Tygodnia Muzyki w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki będzie oczywistością. 

Na jeden tydzień wyzwolimy muzykę z formy, dla której została stworzona, ale która ją jednocześnie ogranicza, czyli koncertu. Hasłem przewodnim będzie „zaangażowanie”, bo właśnie zmiana sposobu obcowania z muzyką z biernej na aktywną będzie naszym głównym celem. Zaangażowanie w tworzenie muzyki, w odkrywanie jej nowych, zaskakujących form, a nawet
w zabawę muzyką, która może zamienić się w ważną naukę.

Czas jest w muzyce kluczową kategorią, a podczas Tygodnia Muzyki naszym obiektem zainteresowania będzie zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość i przyszłość. Ciekawe zjawiska z historii muzyki w Katowicach i na Śląsku, muzyka jako narzędzie do lepszego zrozumienia i poznania miasta i otaczającego nas świata czy namysł nad tym, jak muzyka wpływa na naszą przyszłość – podczas Tygodnia Muzyki spróbujemy w praktyce udowodnić tezę Cage’a.

 

29 lipca (poniedziałek)­­–31 lipca (środa)

Eksperymentuj! Warsztaty muzyczne z Jędrzejem Siwkiem*

17:30–20:00

dla osób powyżej 16. roku życia

Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice

Prowadzenie: Jędrzej Siwek

Obowiązują zapisy >>> [link otworzy się w nowym oknie]

Praktyczne spotkania z dźwiękiem, nawiązujące do eksperymentów dźwiękowych wprowadzonych do świata muzyki współczesnej przez m.in. Johna Cage’a (eksperymenty nad losowością, przypadkiem itp.). Podczas zajęć, Uczestniczki i Uczestnicy (także nie mający żadnych doświadczeń w tworzeniu muzyki) otwierają się na eksperymentowanie z dźwiękiem poprzez kolektywne odkrywanie możliwości udostępnionych na czas warsztatów instrumentów i przedmiotów.

Dla uczestników przygotowano trzy strefy: strefa eksperymentu elektroakustycznego (poszerzona o możliwość́ pracy z autorskimi nagraniami terenowymi), strefa elektroniczna zawierająca urządzenia semi-modularne, groveboxy, syntezatory oraz strefa wirtualna, czyli działania z użyciem profesjonalnych bibliotek instrumentów wirtualnych (w tym orkiestrowych).

Na finał wszyscy chętnie wykonają wspólny koncert w Amfiteatrze w Strefie Kultury.

Warsztaty prowadzi Jędrzej Siwek – katowicki artysta dźwiękowy, kompozytor i edukator. Za pomocą dźwięku opowiada historie. Jego ostatni album zatytułowany Requiem miał premierę podczas festiwal Sacrum Profanum w Krakowie.

 

 

30 lipca (wtorek)

Muzyka i elektromagnetyzm: eksperymenty dźwiękowe w komorze EMC*

12:00–14:00

młodzież i osoby dorosłe

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, ul. Leopolda 31, Katowice

Obowiązują zapisy >>> [link otworzy się w nowym oknie] lub pod adresem media@emag.lukasiewicz.gov.pl

Odkrywamy nowe możliwości tworzenia i odbierania muzyki w specjalnym środowisku - komorze badań kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Fale elektromagnetyczne są podstawą transmisji i odbioru sygnałów dźwiękowych. W laboratorium przeprowadza się eksperymenty związane z muzyką i elektromagnetyzmem. Laboratorium posiada komorę bezodbiciową, która umożliwia badania odporności na pole elektromagnetyczne. To jedno z nielicznych laboratoriów EMC w Polsce, które oferuje tak szeroki zakres pomiarów w tej komorze. Podczas specjalnego pokazu nauka, technologia i sztuka spotkają się w fascynujących eksperymentach.

 

 

31 lipca (środa)

Pozdrowienia z Krainy Cienia – akcja członków koła naukowego ASP syntax_error

18:00–19:15

Park Kościuszki, Katowice

 

Instalacja audio wykorzystująca wzbudniki do wypromieniowania fal dźwiękowych z otaczających nas przedmiotów – mostów, ławek, koszy na śmieci. Warstwa dźwiękowa inspirowana jest antymaterią, które wg naukowców stanowi lustrzane odbicie naszego świata. Obiekty na co dzień absorbujące dźwięk zyskują głos dzięki wprawieniu ich w rezonans. Odgłosy te symbolizują tajemniczą odpowiedź pochodzącą z ukrytej przed naszymi zmysłami Krainy Cienia.

Katowicki artysta Tonallaxe zaprezentuje kompozycje grając na dwóch mostach w pobliżu toru saneczkowego. Druga lokalizacja zostanie zaadaptowana przez członków Laboratorium Nowych Mediów do wydobywania dźwięków elementów otoczenia tzw. zielonego stawu w okolicach pomnika Tadeusza Kościuszki.

 

18:00–18:30 koncert Tonallaxe (mosty przy torze saneczkowym w Parku Kościuszki)

18:45–19:15 instalacja audio członków koła naukowego ASP syntax_error (staw za pomnikiem Kościuszki)

 

31 lipca (środa)

Wędrująca potańcówka

18:00–20:00

bez ograniczeń wiekowych

start: Park Powstań Śląskich, Katowice

Prowadzenie: Kapela Fedaków

Goście: Tymoteusz Bies, Aleksander Uszok

Śpiewnik do pobrania TUTAJ [link otworzy się w nowym oknie]

Wraz z katowicką Kapelą Fedaków odkryjemy tajemnice tradycyjnej śląskiej muzyki i tańców, wędrując przez Katowice tanecznym krokiem w rytm muzyki. Kolejne punkty na mapie tej wędrówki poświęcone będą kolejnym tańcom (zagranym, ale też przybliżonym w formie przystępnej, krótkiej opowieści), aż do finałowego poloneza w podcieniach Miasta Ogrodów. Tam Kapelę wzmocni wyjątkowy gość: znakomity katowicki pianista młodego pokolenia Tymoteusz Bies, laureat m.in. I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w 2018 roku.

Pomiędzy poszczególnymi punktami swoją opowieści o mieście z jego muzycznej strony snuć będzie społecznik i pasjonat historii Katowic i regionu Aleksander Uszok.

 

 

31 lipca (środa)­­–1 sierpnia (czwartek)

„Budowanie karier muzyków - strategie i  narzędzia w praktyce“ - konferencja i warsztaty*

10:30–18:00

studenci i absolwenci uczelni muzycznych

Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice

goście: Anna Proszowska-Sala (m.in. Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina), Artur Malke (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach)

Obowiązują zapisy >>> [link otworzy się w nowym oknie]

 

Tematem konferencji i połączonych z nimi warsztatów jest budowanie kompetencji zarządczych i wspomagających rozwój kariery takich jak myślenie strategiczne, przedsiębiorczość, a także skuteczna komunikacja z odbiorcami i decydentami, takimi jak szefowie festiwali czy sal koncertowych. Obszarem zainteresowania będzie przede wszystkim muzyka klasyczna. Połączone części teoretyczne i warsztatowe sprawią, że uczestnicy wzbogacili się o podstawową wiedzę w tym zakresie.

 

31 lipca – Anna Proszowska-Sala, Strategie budowania marki artysty.

10:00–13:30 - cześć konferencyjna

15:00–18:00 - część warsztatowa

 

1 sierpnia – Artur Malke, Skuteczna działalność na rynku muzycznym - narzędzia i praktyka

10:00–13:30 - cześć konferencyjna

15:00–18:00 - część warsztatowa

 

1 sierpnia (czwartek)

Koncert uczestników warsztatów Eksperymentuj!

18:00

bez ograniczeń wiekowych

Amfiteatr NOSPR, Strefa Kultury, Katowice (w razie niepogody: Biuro Dźwięku Katowice, siedziba Katowice Miasto Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2)

goście: Jędrzej Siwek i uczestnicy warsztatów Eksperymentuj!

 

 

1 sierpnia (czwartek)

Otwarcie wystawy Muzyka Miasta

19:00

bez ograniczeń wiekowych

Galeria Rondo Sztuki, Rondo im. Gen. J. Ziętka, Katowice

 

Kolejna wystawą z cyklu ekspozycji w Rondzie Sztuki, których wspólną cechą jest próba przełożenia języka muzyki na język wizualny. Zaproszone artystki i artyści poprzez swoją interpretację tematu tworzą nowe znaczenia i zapraszają odbiorcę do uczestnictwa w spotkaniu ze swoimi emocjami i wrażliwością. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym OFF Festival 2024.

 

1 sierpnia (czwartek)–4 sierpnia (niedziela)

Muzyczny Plac Zabaw  

dzieci do lat 11

 

Muzyka to najlepsza zabawa! Profesjonalni edukatorzy muzyczni, na co dzień prowadzący zajęcia w katowickich szkołach w ramach Katowickiego Orkiestrowego Uniwersytetu Ludowego, zapraszają dzieci z katowickich dzielnic do zabawy muzyką wygrywaną na trąbkach i cajonach. Miejscem tych improwizowanych warsztatów będą katowickie wodne place zabaw. Mimo rozrywkowej formuły i punktowego charakteru, warsztaty będą cenną lekcją współpracy w grupie i uważności na drugiego człowieka.  

 

1 sierpnia (czwartek)

Wodny Plac Zabaw w Parku Załęskim, ul. Gliwicka 224

11:00–14:00

prowadzenie: Przemysław Drabczyk (trąbki), Krzysztof Nowakowski (cajony)

 

2 sierpnia (piątek)

Wodny Plac Zabaw Biedronki, ul. Łętowskiego

11:00–14:00

prowadzenie: Przemysław Drabczyk (trąbki), Krzysztof Nowakowski (cajony)

 

3 sierpnia (sobota)

Wodny Plac Zabaw, ul. Gen. Pułaskiego 71, Katowice

11:00–14:00

prowadzenie: Krzysztof Nowakowski, Mateusz Misiak (cajony)

 

4 sierpnia (niedziela)

Wodny Plac Zabaw Tysiąclecie, w pobliżu Alei Księżnej Jadwigi Śląskiej) |

15:00–18:00

prowadzenie: Przemysław Drabczyk (trąbki), Mateusz Misiak (cajony)

 

2 sierpnia (piątek)

Muzyczny piknik

15:00–19:00

dzieci wraz z rodzicami

Park Kościuszki, Katowice

 

15:00–18:00 projekcie filmowe w Mobilnym Planetarium

17:00–18:00 spektakl plenerowy pt. Szkoła Pana Kleksa w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek

18:00–19:00 warsztaty i koncert „Alicja Janosz Dzieciom”

 

Rodzinne zwieńczenie Tygodnia Muzyki, na które zapraszamy rodziców z dziećmi. W Parku Kościuszki będzie czekać m.in.: kino sferyczne z projekcjami filmów edukacyjnych „Sekrety kartonowej rakiety” oraz „Odległe światy”. Teatr Blaszany Bębenek wystawi spektakl

„Szkoła Pana Kleksa” - opowieść o niesfornym Adasiu, który za sprawą Pana Kleksa, wkracza w świat nauki.

Na finał połączenie warsztatów muzycznych dla najmłodszych z koncertem w wykonaniu Alicji Janosz i jej zespołu. 

Powrót