Emilia Stańczyk

Nova Scena Klasyczna #1

Inauguracja projektu:

Kiedy: 18 kwietnia, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – Strefa Centralna (I piętro)

Bilety: 30 zł normalny (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów. Sprzedaż biletów będzie prowadzona również bezpośrednio przed wydarzeniem. [Kup bilet na koncert Novej Sceny Klasycznej - link otworzy się w nowym oknie]

Idea i prowadzenie: Alicja Przytuła

Występują:

Emilia Stańczyk - skrzypce

Sebastian Nawrocki - akompaniament

Strefa Centralna Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów otwiera się na muzykę klasyczną!

W interesująco zaaranżowanej, przytulnej przestrzeni z domieszką zapachu kawy zaprezentują się młodzi artyści – muzycy o najciekawszych osobowościach, zarekomendowani przez katowicką Akademię Muzyczną i lokalne środowisko muzyczne. Wśród nich znajdą się twórcy, wykonawcy oraz krytycy muzyczni, których działalność wyznaczy trendy śląskiej kultury muzycznej w przyszłości, a to za sprawą ich talentów, znakomitego wykształcenia i artystycznej kreatywności. Rozpoczynają działalność koncertową, z którą wiążą wielkie nadzieje...

Nova Scena Klasyczna powstaje z myślą o ich rozwoju zawodowym. Będzie okazją do posłuchania ciekawych wykonań, porozmawiania o sprawach muzycznych i okołomuzycznych.

Na pierwszą odsłonę Novej Sceny Klasycznej zapraszamy 18 kwietnia 2023 roku o godz. 18.00. Wystąpi młodziutka skrzypaczka, katowiczanka Emilia Stańczyk. Pochodzi z rodziny Góreckich, domu o wybitnych tradycjach muzycznych. W szkołach uczyła się zrozumienia fenomenu sztuki muzycznej, podążała po śladach twórców i mentorów, odkrywała muzyczne kanony, doskonaliła warsztat wiolinistyczny. W 2023 roku wyróżniła się w konkursie Euterpe Music Awards w Berlinie, zdobywając ex aequo III nagrodę; w poprzednich latach znakomicie zagrała m.in. w London International Music Competition (III nagroda), Muse International Music Competition w Atenach (I nagroda), Grand Prize Virtuoso International Music Competition w Bonn (II nagroda), International Moscow Music Competition (IV nagroda). Na Novej Scenie Klasycznej zaprezentuje utwory skrzypcowe Claude'a Debussy'ego, Oliviera Messiaena, Witolda Lutosławskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego. Przy fortepianie partnerować jej będzie Sebastian Nawrocki.

Emilia Stańczyk - słowo od artystki:

Umiejętności zdobyte podczas 18 lat nauki oraz licznych warsztatów z wybitnymi muzykami wielokrotnie miałam okazję zaprezentować podczas koncertów organizowanych przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”, Filharmonię Śląską im. H. M. Góreckiego w Katowicach oraz Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także podczas Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej. Wydarzenia te obejmowały zarówno występy solistyczne, jak i kameralne oraz orkiestrowe. Prezentowałam podczas nich szeroki repertuar – od utworów barokowych po współczesne. W sierpniu 2021 roku występowałam jako solistka w Beethoven – Haus w Bonn. Pracując pod okiem dr hab. prof. AM Roberta Kabary rozbudowałam swój solowy repertuar o takie pozycje jak koncerty skrzypcowe W. A. Mozarta (KV 216 oraz KV 218), A. Głazunowa, J. Sibeliusa, S. Prokofiewa (op. 19 nr 1) oraz J. Brahmsa, Sonaty na skrzypce solo E. Ysaya (op. 27 nr 3 i 4), kaprysy N. Paganiniego i H. Wieniawskiego, a także liczne miniatury i większość utworów ze zbioru 3 Sonat i 3 Partit na skrzypce solo BWV 1001-1006 J. S. Bacha. Przez szereg lat zdobywałam doświadczenie kameralne grając w kwartecie smyczkowym, w rezultacie czego w moim repertuarze znajdują się kwartety L. van Beethovena (op. 18 nr 4 oraz op. 130 nr 13), P. Czajkowskiego (op. 30 nr 3), F. Mendelssohna (op. 13 nr 2), M. Ravela oraz D. Szostakowicza (op. 117 nr 9), a także utwory muzyki najnowszej prezentowane podczas Dni Wydziału Kompozycji oraz programu Muzyka Naszych Czasów. Przez dwa lata grałam również w triu fortepianowym. W duecie z fortepianem wykonywałam m. in. obie Sonaty na skrzypce i fortepian S. Prokofiewa, V Sonatę na fortepian i skrzypce F – dur op.24 „Wiosenną” oraz IX „Kreutzerowską” op. 47 L. van Beethovena, Sonatę g – moll na skrzypce i fortepian L 140 C. Debussy’ego, II Sonatę na skrzypce i fortepian d – moll op. 121 R. Schumanna oraz liczne miniatury. W ramach zajęć z kameralistyki miałam przyjemność uczyć się w klasach prof. Teresy Baczewskiej, prof. Urszuli Stańczyk i dr hab. Arkadiusza Kubicy, prof. AM. Jako członkini Akademickiej Orkiestry Symfonicznej miałam okazję wielokrotnie występować pod batutą takich dyrygentów jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Szymon Bywalec, Czesław Grabowski i Marek Moś. W ramach doangażu współpracowałam z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego oraz Sinfonią Iuventus im. J. Semkowa, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Podczas IV Międzynarodowej Konferencji Altówkowej wykonywałam „Metamorfozy” na 23 instrumenty smyczkowe R. Straussa. Fakultatywnie rozwijałam się w zakresie muzyki dawnej pobierając lekcje dotyczące jej interpretacji i wykonawstwa u adt dr Martyny Pastuszki oraz biorąc czynny udział w koncertach Akademickiej Orkiestry Barokowej. W sezonie 2021/2022 byłam uczestniczką programu „Akademia Orkiestrowa NFM”. Od lutego 2023 r. jestem członkinią grupy I skrzypiec Orkiestry Kameralnej „Archetti”.

Zapraszamy!