dekoracja

ŚLĄSKA MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA

14 września – 13 października 2024

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zainicjowało pilotażowy projekt, którego celem jest stworzenie Śląskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Udział bezpłatny

Termin nadsyłania zgłoszeń: 9 września 2024, godz. 15.00

Adres do wysyłki zgłoszeń: ewojton@muzeumgornictwa.pl lub kgojowy@muzeumgornictwa.pl

Regulamin i formularz zgłoszenia [link otworzy się w nowym oknie]

Projekt jest efektem długich rozmów z orkiestrami, a także wynikiem sprecyzowanych zagrożeń, słabości oraz planu ochrony elementu, zamieszczonego we wniosku o wpis na Listę. Jak to zostało tam wielokrotnie podkreślone: "Kluczowe dla zachowania ciągłości oddziaływania zjawiska jest dla nas kontynuowanie działalności artystycznej, społecznej oraz edukacyjnej."

Dlatego, bazując na wnioskach wysnutych podczas przygotowywania dokumentacji o wpis orkiestr na Listę krajową i mając świadomość, że najpilniejszą potrzebą, wielokrotnie wskazywaną przez orkiestry jest edukacja młodzieży oraz zachowanie przekazu międzypokoleniowego, zdecydowaliśmy po ponownych konsultacjach z przedstawicielami depozytariuszy elementu, podjąć próbę zorganizowania pilotażowego zadania, jakim jest organizacja pierwszej edycji warsztatów muzycznych przygotowujących do zafunkcjonowania Śląskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Naszym celem jako Muzeum (koordynatora wpisu orkiestr na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego), wyznaczonym wspólnie z depozytariuszami, jest wypracowanie stałego narzędzia (którego w naszym regionie nie ma jeżeli chodzi o orkiestrę młodzieżową złożoną z instrumentów dętych), dzięki któremu możemy pomóc w stałym przekazie wiedzy międzypokoleniowej, przy jednoczesnej popularyzacji tradycji górniczych orkiestr w najbliższym otoczeniu.

Podczas tych kilku weekendów chcemy poprzez cykl warsztatów, które poprowadzą uznani w środowisku muzycy (co samo w sobie będzie zachętą do uczestnictwa), spróbować przełamać stereotyp myślenia o muzykowaniu w górniczych orkiestrach dętych, jako o czymś całkowicie nieciekawym.

Kogo chcemy zaprosić do udziału w projekcie:

Dzieci i młodzież z regionu Metropolii, w wieku od 7 do 18 lat, które posiadają pewną wiedzę 
i umiejętności muzyczne. Zaangażowana w projekt grupa będzie pracować w Zabrzu przez 4 kolejne weekendy września i października (od 14 września do 6 października 2024r., w soboty) doskonaląc umiejętności, warsztat gry na instrumentach dętych, a których podsumowaniem będą 2 koncerty zrealizowane w różnych lokalizacjach (w drugim tygodniu października, tj. 11-13.10.2024). Koncerty będą wspólnymi występami nauczycieli i uczniów.

Plan zajęć

Realizację warsztatów (w 4 grupach w zależności od rodzaju instrumentu, po 6 godzin zegarowych każdego dnia, w soboty, miedzy 14 września a 6 października) oraz warsztaty ze wspólnego grania. Na koncerty dwa dni z kolejnego weekendu października (11-13 października).

Warsztaty muzyczne - realizowane w 4 grupach, w zależności od rodzaju instrumentu:

  1. trąbki, waltornie
  2. puzony, tenory, eufonium, tuba; 
  3. flet, obój, klarnet; 
  4. saksofony, perkusja. 

Zajęcia będą odbywać się w kolejne weekendy września. Między 10.00 a 18.00 w Zabrzu (dokładne miejsce zostanie podane po wyłonieniu uczestników).

Dodatkowo zaplanowaliśmy warsztaty wspólnego grania (tworzenie orkiestry) realizowane dla wszystkich uczestników warsztatów, pomagające im opanować podstawy jednoczesnego marszu i wspólnego grania, które przygotuje grupę do zaplanowanych koncertów (1 spotkanie każdego weekendu przez 1 godzinę).

Ponadto planujemy realizację spotkań kontekstowych - opowieść o tym czym są górnicze orkiestry dęte, jakie jest ich dziedzictwo. Spotkania będą realizowane w dwa pierwsze weekendy, przez 1 godzinę.

Więcej informacji:

Ewa Wojtoń, ewojton@muzeumgornictwa.pl; tel. 32 630 30 91 wew. 4032
Kamil Gojowy, kgojowy@muzeumgornictwa.pl; tel. 32 630 30 91, wew. 2244