Śląska Scena Literacka
dekoracja

Śląska Scena Literacka

Promocja książki Joanny Szwedy „Literatura w kręgu Oneironu”

Kiedy: 24 kwietnia, godzina 18
Gdzie: Strefa Centralna, Katowice Miasto Ogrodów, Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Prowadzenie: Weronika Górska

Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących

Joanna
Szweda – urodzona w 1994 roku w Pszczynie. Literaturoznawczyni, absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich „Humanistyka bez Granic” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nauczycielka języka polskiego. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się przede wszystkim środowisko katowickiej neoawangardy, zwłaszcza twórczość artystów związanych z grupą Oneiron. Do jej najważniejszych publikacji należą: "U źródeł chaosu. Relacje słowa i obrazu w Czarnych kartach" („Przestrzenie Teorii”), "Po-słowie katowickiej neoawangardy. Wokół tekstów Antoniego Halora i Zygmunta Stuchlika" („Śląskie Studia Polonistyczne”), "Ogień neoawangardy" (Wydawnictwo UKSW). Publikowała także w „Opcjach”, „ArtPapierze” i miesięczniku „Śląsk”.

 

O książce „Literatura w kręgu Oneironu”:

Śląska grupa Oneiron, do której należeli Andrzej Urbanowicz, Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stuchlik i Henryk Waniek, kojarzona jest z surrealizmem, mistyką, ezoteryką, oniryzmem i psychologią Junga. Słynie przede wszystkim z twórczości plastycznej swoich członków. Niniejsza książka dotyczy jednak innej pasji oneironautów: literatury. Przedstawiciele grupy byli nie tylko czytelnikami, lecz także pisarzami, poetami, prozaikami, eseistami, tłumaczami, krytykami, redaktorami i wydawcami. Literatura odgrywała dla nich kluczową rolę – była inspiracją, materiałem twórczym, spoiwem wspólnoty, narzędziem awangardowych eksperymentów, a nawet namiastką sacrum. „Literatura w kręgu Oneironu” to opowieść o sile literatury w świecie skażonym polityczną szarością, o mniej znanym obliczu Górnego Śląska przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a wreszcie – o alternatywnej duchowości i kontrkulturze.

 

ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z Autorkami i Autorami z województwa śląskiego. Zapraszamy na nią poetów oraz prozaików, twórców literatury niszowej oraz popularnej, tych, którzy czerpią inspirację z kultury i języka regionu oraz tych, na których pisarstwo miejsce zamieszkania nie wywiera wpływu. Chcemy potraktować Śląsk również jako symbol wielokulturowej synergii i redefinicji oraz poszukać tych symboli i strategii w literaturze tworzonej poza regionem. Bazując na różnorodnych wrażliwościach, estetykach i tematykach prezentowanych przez Gości, szukamy wciąż nowych odpowiedzi na fundamentalne pytanie – dlaczego czytamy i piszemy książki?

Powrót