Życia nigdy dość
Czarno - biała fotografia przedramienia z tatuażem przedstawiającym ludzkie serce trzymane w dwóch splecionych dłoniach

Życia nigdy dość

Arkadiusz Gola / Zbigniew Rokita

Arkadiusz Gola / Zbigniew Rokita
Życia nigdy dość


Kiedy: 10 kwietnia - 18 maja 2025, na wernisaż zapraszamy  9 kwietnia 2025 o godz. 18.
Gdzie: Galeria Miasta Ogrodów
Kuratorka: Katarzyna Łata
Wstęp wolny

 

Celem projektu „Życia nigdy dość” jest promowanie dawstwa, biorstwa oraz uświadamianie społeczeństwa w zakresie transplantologii. Dodatkowo zwracamy uwagę na współpracę między ośrodkami (Szpital Kliniczny w Białymstoku – Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu) w kwestii pobrań i przeszczepów wielonarządowych, co wprost przekłada się na ratowanie życia wielu ludzi.

             

Za część fotograficzną odpowiada Arkadiusz Gola, za część reporterską (tekst) Zbigniew Rokita.

 

„Na stole leży naga kobieta, lat około sześćdziesięciu, przyczyna zgonu: krwotok śródmózgowy. Nie żyje od kilku dni, ale jej klatka piersiowa się unosi: góra, dół, góra, dół. To aparatura sztucznie podtrzymuje funkcje życiowe, aby zachować organy w jak najlepszym stanie. W radiu leci akurat piosenka Everything’s Gonna Be Alright – >>Wszystko będzie dobrze<<”.  To fragment tekstu Zbigniewa Rokity, który opublikowany jest w photobooku ze zdjęciami Arkadiusza Goli „Życia nigdy dość”. Książka towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem.

 

Wystawa, oraz publikacja powstała dzięki zaangażowaniu dyrektorki Jolanty Szczygieł – Rogowskiej i zespołu Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.

W projekcie istotna była partycypacja Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ze względu na wielkie zasługi śląskiej transplantologii. Ponadto premiera publikacji i wystawy przypadła na 40. rocznicę pierwszego przeszczepu serca, który w 1984 roku w Zabrzu przeprowadził prof. Zbigniew Religa wraz z zespołem. Publikacja posiada istotny walor promocyjny dla osiągnięć śląskiej nauki, w tym transplantologii. Prezentuje potencjał intelektualny, naukowy, infrastrukturalny i instytucjonalny regionu oraz – poprzez Śląski Uniwersytet Medyczny, w ramach którego działa Śląskie Centrum Chorób Serca – pozwala po raz kolejny ukazać Górny Śląsk i Zagłębie jako prężne ośrodki akademickie z wielkim potencjałem ludzkim. Promocji sprzyja fakt, że publikacja jest szeroko dystrybuowana zarówno w formie fizycznej, jak i elektronicznej, a każdy egzemplarz jest opatrzony logotypem GZM. W promocji tego przedsięwzięcia ma swój udział również Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Na wystawę oraz publikację składają się fotografie, tekst reporterski oraz wypowiedzi samych pacjentów.

 

Przygotowana ekspozycja to historie osób, które otrzymały nowe życie dzięki transplantacji. Gola przedstawia człowieka w sytuacji granicznej, fotografuje jego bliskich i otoczenie w sposób empatyczny, pełen zrozumienia i szacunku. Nie ma w tych obrazach żadnej sensacji. Artysta, pracując w trudnych, szpitalnych warunkach, gdzie toczy się dramat śmiertelnej choroby, akcentuje wytrwałość i ludzką godność w momencie podejmowania decyzji ostatecznych. Jak sam mówił w jednym z wywiadów: – Zdjęcia powinny czemuś służyć (…) Chciałbym, żeby moje fotografie były ludziom potrzebne. Z jednej strony prezentowany wybór zdjęć, oraz tekst to świetny przykład reportażu humanistycznego. Autorzy, poświęcając kilka lat na dokumentowanie tytanicznej pracy lekarzy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz ostatnio z Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, skupili się na uchwyceniu prawdziwych, autentycznych momentów. Nie chodzi o stylizację czy inscenizację, lecz o wierne przedstawienie rzeczywistości taką, jaka ona jest, bez zbędnych manipulacji. Z drugiej strony, to skuteczne narzędzie w kampanii promującej transplantologię. Wizualny przekaz często mocniej przemawia do odbiorców niż same słowa, a w tym przypadku odpowiednio dobrane zdjęcia Goli, oraz tekst Zbigniewa Rokity zwiększają skuteczność takich działań. Kluczem jest skoncentrowanie się na pozytywnych aspektach, takich jak ratowanie życia, osobiste historie pacjentów oraz rola lekarzy i dawców w tym procesie.

 

Arkadiusz Gola – fotograf, kurator wystaw, wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, ambasador marki FUJIFILM. Od 1991 roku pracuje jako fotoreporter prasowy, a od 1996 roku – w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku. Zdjęcia Arkadiusza Goli były prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą, znajdują się także m.in. w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie czy Muzeum Umění w Ołomuńcu.

 

Zbigniew Rokita – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023), „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020) i „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (2018). Autor sztuk teatralnych. Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

 

Premiera wystawy odbyła się w Galerii im. Sleńdzińskich i powstała we współpracy z Urzędem Metropolitalnym Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku , Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Fundacja Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

 

Powrót