ILUSTRACYJNA

ARS IND W/ KSAWERY KOMPUTERY

Jesienna odsłona Ars Independent 2022

Kiedy: 24 września – 1 października 2022

Otwarcie: 24 września, godz. 20.00

Gdzie: hol Dworca PKP w Katowicach od strony pl. Andrzeja

Dostępność: instalacja posiadać będzie audiodeskryptywny opis do pobrania z kodu QR i odsłuchania na miejscu na telefonie.

Udział bezpłatny

Zapisz w kalendarzu - TUTAJ

 

Jesienna odsłona Ars Independent to zaproszenie do cyfrowej immersji. Zachęcamy do zanurzenia się w kodzie, ingerencję w cyfrowy świat przekaźników i stworzenie świetlnego autoportretu. Wszystko to w przestrzeni niepewności i oczekiwania, bo gdzież indziej czujemy ciężar upływającego czasu, jeśli nie na dworcu, czekając na kolejne komunikaty z charczących głośników? W tej lekko zszarganej nerwami przestrzeni proponujemy chwilę skupienia i ulotną, nad wyraz sterylną interakcję ze sztuką: instalację świetlną, która nie zadziała bez czynnika ludzkiego. Przygotowana specjalne dla festiwalu instalacja to cyfrowe lustro, zmieniające nasze odbicie w światło. Odbicie człowieka zostaje przechwycone za pomocą podczerwieni i przeniesione na specjalny ekran wiszący na jednej ze ścian holu dworca. Za projekt i wykonanie odpowiedzialny jest artysta znany jako Ksawery Komputery.

Ksawery Komputery, czyli Ksawery Kirklewski to urodzony w 1988 artysta zajmujący się motion designem i kreatywnym kodowaniem. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku a jego dyplom „Wystawa Sztandarów” (2015) otrzymał Nagrodę Ministra Kultury w kategorii „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Polsce” w 2015 roku. Ksawery jest autorem interaktywnych instalacji, animacji generatywnych* (czyli takich, w których wykorzystuje się pracę algorytmu), teledysków, rzeźb figitalnych* oraz realizacji w przestrzeni publicznej. W swojej działalności wykorzystuje nowe technologie, programowanie, media reklamowe i sprzęt telewizyjny, skupiając się głównie na obszarze generatywnym (czyli na takim zbudowanym dzięki algorytmowi) i na obszarze net artu. Od 2019 roku współtworzy Fundację(x), inicjatywę zajmującą się szeroko rozumianą sztuką nowych mediów oraz jej upowszechnianiem. Jego najnowsze projekty to: interaktywna instalacja świetlna „ENTER” na zlecenie Nxt Museum w Amsterdamie, generatywna strona muzyczna „Symphony in Acid” we współpracy z brytyjskim artystą Maxem Cooperem oraz seria rzeźb „CTRL_DAT” dla szwajcarskiej galerii Kate Vass Galerie.

 

SŁOWNICZEK POJĘĆ 

Sztuka generatywna to proces algorytmicznego generowania nowych pomysłów, form, kształtów, kolorów lub wzorów. Najpierw tworzy się reguły, które wyznaczają granice procesu tworzenia, następnie komputer postępuje zgodnie z tymi zasadami, aby tworzyć nowe prace w imieniu artysty.

Figitalny to fizyczny i cyfrowy jednocześnie. Figitalność jest koncepcją, w której wykorzystuje się technologię do połączenia świata cyfrowego z fizycznym w celu stworzenia unikalnych interaktywnych doświadczeń dla widza.