Muzykodrom

Muzykodrom

Warsztaty muzyczne dla dzieci

Spotkanie dla najmłodszych z muzykami Violin Di

Szczegóły dotyczące udziału dzieci w zajęciach znajdziecie TUTAJ

Violin Di w Poziomie (dzieci w wieku 0-2,5 lat) godz. 10 - 10.45

>>> ZAPISY

Violin Di w Pionie (dzieci w wieku 2,5 - 5 lat) godz. 11.15 - 12

>>> ZAPISY

 

Koncert Gordonowski dla niemowląt i małych dzieci z rodzicami to wydarzenie niecodzienne ze względu na swoją formułę, jak i na wyjątkowych odbiorców.

E.E Gordon amerykański muzyk jazzowy, badacz rozwoju muzycznego u małych dzieci, profesor uniwersytecki, proponuje rozpoczynać rozwój muzyczny już w pierwszych miesiącach życia. Tak jak następuje rozwoju mowy, tak samo, poprzez stworzenie wokół dziecka odpowiedniego środowiska muzycznego powodujemy jego postęp. Przy czym muzyka wpływa na rozwój psychofizyczny 
i emocjonalnym malucha, przyspiesza rozwój mowy, często wspomaga w leczeniu dysfunkcji organizmu.

Spotkanie z muzyką "Maluch i muzyka" odbywa się w bezpiecznej przestrzeni na kolorowych materacach i poduszkach. Muzycy proponują żywą muzykę w danym temacie, melodie szybkie występują na przemian z wolnymi, smutne z wesołymi, kontrastowość pobudza zainteresowanie. Nieodzowny z muzyką jest ruch. Dzieci mogą dowolnie poruszać się w przestrzeni, prowadzący jedynie proponują pewne formy ruchu, czy zabawy. W teorii uczenia się muzyki Gordona każde dziecko ma swój indywidualny czas i wolność w muzycznym rozwoju.

 

Spotkanie dla dzieci w wieku 6 - 9 lat, godz. 12.30-13.45

>>> ZAPISY

Temat: *PRZETWORZENIA-ODTWORZENIA*

Warsztaty twórcze na bazie muzyki i sztuki wizualnej.

Przetwarzanie będzie motywem przewodnim warsztatów. Posłuchamy fragmentów oryginalnych utworów muzycznych , by potem posłuchać improwizacji i przetworzeń tych dzieł. Czym różni się oryginał od utworu będącego wariacją muzyczną? Czy tak samo jest w sztukach wizualnych?
To będzie nasz punkt wyjścia. Zastosujemy techniki artystyczne polegające na zmianie dzieła
sztuki w odrębną pracę twórczą. Stworzymy collage, pracę techniką mieszaną. Mali autorzy wykorzystają możliwość przypadku w sztuce, przetworzeń i zmian. Całość działań zakończymy wizytą na wystawie Normana Leto „Nieistniejące przestrzenie wystaw”.

Prowadzenie:

Ewa Kokot - edukatorka sztuki, animatorka. Z wykształcenia pedagog i historyk sztuki. Od 1989 realizuje roku autorskie projekty DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT. Zrealizowała około 1600 warsztatów twórczych i akcji w przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni 3 międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Autorka akcji: UTOPIA, PUSTKA, CIAŁO, LABORATORIUM MIASTA, POEZJA ULICY i DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorem projektu Future Artist
i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Od 2012 kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Z-ca Przewodniczącej P. K. Wychowania Przez Sztukę InSEA. Stypendystka MKiDN.
W sferze jej zainteresowań jest wspólny obszar dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej. Publikacje: Portret damy (2005), Fortepian czyli gra faktury (2007), Księga Pracy Twórczej(2010), Nasza Przestrzeń (2012), Ścieżka zmysłowa (2013), Wielki Album Ważnych Dzieł (2014), Dziecko w pracowni- notatki twórcze ( 2015), Kompas współpracy( 2016), Alfabet Sztuki Dziecka( 2017). Filmy: Świat-Oswajanie(2011), Future Artist (2011), Nasza Przestrzeń(2012).