Dni Tranströmerowskie

Dwudniowe wydarzenie literacko-muzyczne odbędzie się po raz drugi w dwóch miastach kreatywnych UNESCO – Katowicach, Mieście Muzyki i Krakowie, Mieście Literatury w dniach 7-8 kwietnia 2018 roku.

Szczegółowy program TUTAJ

 

Poezja i muzyka to dwie dziedziny nierozerwalnie związane z twórczością Tomasa Tranströmera, szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 Literacką Nagrodą Nobla. Tranströmer bywał w Polsce wielokrotnie, m.in. jako gość Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, z których wyrósł Festiwal Miłosza. Po otrzymaniu Nagrody Nobla gościł w Polsce w 2012 roku z okazji wydania jego „Wierszy i prozy 1954-2004”. W 2014 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i niezależnie Uniwersytetu Śląskiego. W Katowicach przed Biblioteką Śląską, w której występował, rośnie jego drzewo.

 
Zamysłem Dni Tranströmerowskich jest, by muzyka odgrywała równie ważną rolę jak literatura. Obok poezji, muzyka była bardzo ważnym elementem życia Tomasa Tranströmera. Grał na fortepianie i organach, po wylewie, sparaliżowany, kontynuował przygodę z muzyką grając sprawną lewą ręką – specjalnie dla niego pisano także nowe utwory. Pisał o muzyce: o Liszcie, Schubercie, Griegu, Haydnie; o kwintetach smyczkowych, tonacjach, instrumentach. 


Ten swoisty festiwal literatury i muzyki skierowany jest do osób zainteresowanych eksplorowaniem niematerialnego dziedzictwa, poszukujących informacji o specyfice poezji, jej kontekstach kulturowych. Program wydarzenia pokazuje zarówno różnorodność poetyckiej twórczości, jak i jest otwarciem na jej nowe, mniej oczywiste perspektywy.  


Wśród gości Dni Tranströmerowskich znajdą się m.in.: Adam Zagajewski, Ewa Lipska, Tomasz Różycki, Justyna Bargielska, Ryszard Koziołek, Tadeusz Sławek i znakomici artyści: Maja Komorowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Joanna Freszel oraz Royal String Quartet.


Honorowym gościem Dni będzie Adam Zagajewski, laureat Nagrody Tomasa Tranströmera z 2000 r. Specjalnie z okazji Dni ukaże się tomik jego poezji pt. „Nasze północne miasta” w wyborze własnym Poety. Szczególnie serdecznie zapraszamy na wykład mistrzowski oraz spotkanie autorskie z Adamem Zagajewskim. 


Główne wydarzenie muzyczne, koncert z udziałem Mai Komorowskiej, Joanny Freszel i Royal String Quartet odbędzie się w Katowicach, w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek 7 kwietnia o godz. 19.30. W programie znajdzie się muzyka Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena, Dymitra Szostakowicza oraz wiersze Adama Zagajewskiego, który również pojawi się na scenie.

Bilety: 15 (normalny) i 10 zł (ulgowy – Karta Aktywny Senior) do nabycia w sieci ticketportal.pl

Więcej o koncercie TUTAJ


Dla miłośników poezji i teatru przygotowaliśmy wyjątkową instalację performatywno-artystyczną z udziałem wybitnego aktora Krzysztofa Globisza wg koncepcji Tomasza Cyza. Będzie to wyjątkowe, intymne spotkanie z poezją Tomasa Tranströmera. 

(obowiązują zapisy: biuro@fundacjamiastoliteratury.pl)

 

 

Organizatorzy:

Fundacja Miasto Literatury, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek


Partnerzy:

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Instytut Mikołowski, Kraków Miasto Literatury UNESCO


Szczegółowy program TUTAJ