Stopklatka obecności

Stopklatka obecności

Wystawa prac Danuty Węgiel w Galerii Pustej

Wystawę można oglądać do 26.01.2020

Kurator wystawy: Katarzyna Łata.
 

"Portret zapisywał niezmiennie wizerunek osób, pozwalając im w ten sposób przejść do wieczności. Potrzeba zachowania swojej postaci zawsze była ogromna. Począwszy od portretów fajumskich, poprzez greckie i rzymskie marmurowe rzeźby, filigranowe średniowieczne rękopisy iluminowane i emalie, by wreszcie w późniejszych czasach rozwinąć się w różnych technikach graficznych i malarskich. Na portretowanie jednak mogli sobie pozwolić tylko nieliczni: cesarze, królowie, kardynałowie, magnateria, szlachta i – piękne kobiety, często bez względu na ich status społeczny.
Potrzebę zachowania swojej postaci, pozostawienia po sobie śladu dla potomnych, zaspokoiła właściwie dopiero wynaleziona w latach trzydziestych XIX wieku fotografia, w której portret od początku zajmował miejsce naczelne. Nieliczne początkowo dagerotypy zastąpione zostały wkrótce przez liczne, dostępne dla każdego wykonane na albuminowym papierze odbitki, naklejone na tekturkę, tworząc z nich karty wizytowe.
Portret jest jedną z najpiękniejszych i najszlachetniejszych dziedzin fotografii, daje bowiem fotografowi możliwość bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, pokazania jego wizerunku, odkrycia w nim ukrytych nieraz cech, jego nie tylko fizycznego, ale często psychicznego i psychologicznego wyrazu.
Z możliwości tych skorzystała wyśmienicie Danuta Węgiel, autorka prezentowanej tutaj wystawy. Sobie tylko znanymi sposobami potrafiła dotrzeć do szerokiego grona osób z najwyższej półki naszego życia kulturalnego i artystycznego. Portretowanym osobom pozwoliła pozostać w ich „naturalnym środowisku”, w otoczeniu własnych przedmiotów, zwierząt czy narzędzi codziennej pracy. W portretach tych, często bardzo intymnych, autorka nie zmuszała swoich modeli do pozowania, pozostają takimi, jakimi są w codziennym życiu, stąd portrety te mają często charakter reporterski w najlepszym tego słowa znaczeniu. Autorka zachowała dyskretny dystans, pozwoliła swoim znakomitościom na chwile zadumy, zamyślenia czy nawet relaks. Perfekcyjne wykorzystanie naturalnego światła, najwyższej jakości technika fotograficzna stanowią o unikalnej wartości zachowanych wizerunków. Autorka nie stara się nas epatować jakimiś wymyślnymi sztuczkami, robi zdjęcia po prostu tak, jak dyktuje jej serce i znakomity gust. Danuta Węgiel zachowała w naszej pamięci świetne portrety osób, które opuściły już ten ziemski padół, a także tych, które wkrótce to zrobią, bo wszyscy jesteśmy na to skazani. Pozostaną wspaniałe portrety!"

 

                                                                                                                   (Konrad K. Pollesch)

 

Danuta Węgiel -ur. w Elblągu, jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i absolwentką religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1993 roku rozpoczęła współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym” gdzie sprecyzowała swoje fotograficzne zainteresowania. Od ponad 20 lat portretuje ludzi kultury i nauki co owocuje licznymi publikacjami w prasie, na okładkach książek oraz plakatach. Współpracuje z Wydawnictwem Znak i Wydawnictwem Literackim, ostatnio z miesięcznikiem „Kraków”. Od 2012 roku związała się z agencją prasową Fotonova. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa UPJPII w Krakowie.

 

Godziny otwarcia galerii: wtorek - niedziela w godz. 11-19