Wystawa Grupa Malarska Zawodzie

Gdzie: Galeria Teatru Korez, Katowice Miasto Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2
Kiedy: na wernisaż zapraszamy 7 grudnia o godzina 18:00

Wystawa potrwa do 7 stycznia 2022

 

Grupa Malarska Zawodzie (dawniej: Sekcja Plastyczna dla Seniorów) to artystyczna rodzina, która spotyka się w pracowni plastycznej Działu „Zawodzie” Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” regularnie – raz w tygodniu – od 11 lat. Obecnie Grupa liczy 20 członków, a na jej czele stoi Aldona Adamska-Dziuba  – emerytowana biolożka, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pasjonatka malarstwa i sztuki, laureatka nagrody „Zawodzianin Roku 2019”.

Początki Grupy Malarskiej Zawodzie były określane mianem „Sekcji Plastycznej dla Seniorów”, lecz członkowie Grupy szybko pokazali, że słowo „senior” do nich nie pasuje. Grupę Malarską tworzą różnorodne osobowości, które swój indywidualizm uzewnętrzniają w autorskich dziełach plastycznych. Każdy z artystów posiada swój własny styl malarski. Artyści tworzą wiele obrazów, które powstają w klimacie rozmów, wzajemnej inspiracji i motywacji. Swoje dzieła Grupa chętnie prezentuje na licznych wystawach – tych zbiorowych, ale również indywidualnych, w MDK „Bogucice-Zawodzie”, jak również poza nim.

Wyczuwalna w Grupie rodzinna atmosfera została podtrzymana również w trudnym okresie pandemii. W czasie, w którym Grupa Malarska nie mogła się spotykać w murach Działu „Zawodzie”, artyści pozostali ze sobą w kontakcie telefonicznym i internetowym, a w okresie letnim członkowie Grupy wyjeżdżali również na wspólne plenery malarskie do niedalekich miejscowości.

 

Wystawę przygotowało Katowice Miasto Ogrodów oraz MDK „Bogucice-Zawodzie”.
 

Kurator wystawy: Katarzyna Łata

Grupę tworzą:

Aldona Adamska – Dziuba

Jan Artymowicz

Lucyna Biskupska

Alicja Bordowicz

Jadwiga Czernecka

Maria Deditius

Rajnard Grycz

Danuta Jaworska

Beata Kornacka

Elżbieta Lubczyńska

Dorota Makowska

Aleksandra Mikucka

Krystyna Nowakowska

Marzena Płonowska

Maria Rembalska

Anna Rożek

Dariusz Seniejko

Tatiana Sychowa

Daniela Wierzbicka

Andrzej Zych