Zadanie twórcze 14/2021

Future Artist – Konstelacje

Zadanie twórcze 14/2021

Trudno wskazać, kiedy ludzie po raz pierwszy zaczęli sobie stawiać pytania o to, czy jesteśmy sami we wszechświecie. Być może stawianie takich pytań jest wpisane w nas jako gatunek? Niewyjaśnionym zjawiskom mamy zwyczaj przypisywać pochodzenie kosmiczne lub boskie. Powstały tysiące publikacji na ten temat, a jednym z najbardziej poczytnych autorów
i pseudonaukowców próbujących udowodnić istnienie zaawansowanej technologicznie cywilizacji, która w przeszłości ingerowała w ziemskie sprawy, był Erich von Däniken. Popularność tego publicysty zbiega się w czasie z pierwszymi próbami podboju kosmosu końca lat 50. XX wieku, kiedy to Stany Zjednoczone i nieistniejący już Związek Radziecki rozpoczęły eksperymenty kosmiczne rozpalające ludzką wyobraźnię. Choć temat ten przez wielu jest traktowany
z przymrużeniem oka, to warto zauważyć, że jest też przedmiotem poważnych badań naukowców i np. Pentagonu – czyli departamentu obrony USA. Ten ostatni w czerwcu tego roku wydał długo oczekiwany raport na temat niezidentyfikowanych obiektów latających (UFO). I choć raport ten nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to, że zaobserwowane zjawiska są związane z pozaziemską cywilizacją, to już sam fakt jego wydania świadczy o tym, że sprawa jest poważna. Świat naukowy również nie zaprzecza, że mogą istnieć inne cywilizacje zdolne się z nami skomunikować. Obliczenia niektórych z naukowców wskazują, że życie w kosmosie może być dość powszechne, a my możemy znajdować się około 17 000 lat świetlnych od naszego najbliższego „sąsiada”. Badacze wykorzystują biometrię planetarną do wykrywania życia na innych planetach, ale inteligentne formy mogą pozostawiać ślady w postaci cech technicznych. Marzenia o istnieniu innych cywilizacji znalazły swoje ucieleśnienie w sztuce filmowej. Nasze wyobrażenia o tym, jak wyglądają pozaziemskie formy życia, zostały ukształtowane przez takie obrazy jak „Gwiezdne Wojny”, „Valerian i Miasto Tysiąca Planet”, „Avatar” czy „E.T.”.

Zadanie dla Ciebie:

Jak może wyglądać przybysz z innej planety? Czy ma jedno oko czy setkę oczu? Czy ma czułki? Rusz wyobraźnię! Do wykonania zadania potrzebna będzie torba plastikowa lub pudełko tekturowe i wszystko, co znajdziesz pod ręką: papier kolorowy , gazety, bibuła , folia. Najpierw wytnij niezbędne elementy na oczy nos i usta, następnie naklej kolorowe fragmenty papieru czy folii. Kiedy głowa kosmity jest już gotowa możesz się w niego wcielić.

Jeżeli potrzebujesz inspiracji zobacz pracę wykonaną przez Zajkę >>> TUTAJ

Zadanie dla rodzica, opiekuna, nauczyciela:

Zrób zdjęcie dziecka przebranego za kosmitę i wyślij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu. Zobaczcie wspólnie wypowiedz dr Piotra Witka z Planetarium Centrum Nauki Kopernik na temat poszukiwań pozaziemskiej inteligencji. Dostępne >>> TUTAJ

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Konstelacje

Oprawa graficzna oraz ilustracja: Jacek Zygmunt / Skandha

facebook.com/groups/FAjakFutureArtist

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”