NEOTOPIA

Wystawa pracy Adrianny Biegańskiej w Galerii Pojedynczej

Wernisaż online >>> i na żywo

Kiedy? 23 września, godz. 17

Gdzie? Galeria Pojedyncza

Praca prezentowana do 17 października 2021 r.

"Neotopia" jest częścią serii dyplomowej zatytułowanej "Postprzyszłość". Problematyka obrazu skupiona jest wokół komputera kwantowego, mechaniki kwantowej i sztucznej inteligencji. Dzięki specyficznym właściwościom komputera kwantowego dysponuje on mocą obliczeniową miliony razy większą od komputerów tradycyjnych i choć sam w sobie nie umożliwia rozwiązywania nowej klasy problemów, to znacznie przyspiesza tempo obliczeń. Komputery kwantowe wykorzystywane są m.in. w lotnictwie, transporcie, kryptografii, farmakologii, inżynierii materiałowej. To tylko skromny początek ich zastosowania. Prowadzone są już przymiarki do wykorzystania ich możliwości w walce ze zmianami klimatycznymi, do przewidywania ich przebiegu oraz tworzenia scenariuszy, które je odwrócą, a przynajmniej spowolnią lub ograniczą ich skutki. Wraz z rozpowszechnianiem się komputerów kwantowych przewiduje się znaczny skok w rozwoju wielu dziedzin, które mogą zmienić warunki życia jakie obecnie znamy. Jedną z nich jest wygląd i funkcjonowanie miast poprzez np. wprowadzenie na większą skalę samochodów autonomicznych. W ten sposób przedstawiony na obrazie komputer-niby-wieżowiec nawiązuje do przyszłego wyglądu miast, których niesamowicie szybkiego rozwoju i rozrostu jesteśmy świadkami. Sam tytuł nawiązuje do terminów używanych w literaturze do opisu przyszłych rzeczywistości: pozytywnej- utopia i negatywnej- dystopia, sugerując, że wbrew temu, co znamy z science fiction prawdopodobnie nigdy nie będziemy żyć w tak czarno-białym świecie, a to co przed nami nie będzie, ani dobre, ani złe, a po prostu nowe, inne.

Adrianna Biegańska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z malarstwa obroniła w 2021 roku w pracowni profesora Michała Minora. W swoich pracach zajmuje się tematyką szeroko pojętej przyszłości człowieka oraz jego otoczenia. Szczególną uwagę zwraca na to, jak podróże kosmiczne i nowe technologie mogą wpłynąć na losy ludzkości.

Kuratorka: Grażyna Tereszkiewicz