Wielowymiarowość

Zadanie twórcze Future Artist

Spotkanie wokół zadania twórczego odbędzie się 13 marca o godz. 10 na platformie ZOOM
>>> link do spotkania

Fragment pokazu Piotra Lutyńskiego w ramach wystawy „sztuka_w_galerii” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Foto A. Wołoch

Zadanie twórcze 4/2021

W geometrii koło to zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od ustalonego punktu na tej płaszczyźnie, nazywanego środkiem koła, jest mniejsza lub równa długości promienia koła. Ta skomplikowana definicja pozwala odróżnić koło od okręgu lub kuli, które
w mowie potocznej często mylnie utożsamiamy. W wielu kulturach koło wyraża doskonałość, gdyż każdy punkt tworzący jego zarys jest tak samo oddalony od środka. Koło nie ma początku ani końca. W sztuce koło symbolizowało słońce i bóstwa solarne, przejmując tym samym znaczenie światła. Koła od zawsze fascynowały artystów. Mnisi buddyjscy stworzyli ideę mandali jako harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę tego, co jest związane z człowiekiem i ziemią. Artysta Piotr Lutyński maluje ogromne koła w formie obrazów malarskich. Stosuje kontrastujące ze sobą barwy. Koła przenikają się wzajemnie, wychodzą jedno z drugiego.

Zadanie dla Ciebie:

Zainspiruj się pracą artysty (do pobrania TUTAJ). Przygotuj materiały dostępne w Twoim domu: kartkę papieru, ołówek i kolorowe farby oraz pędzle. Najpierw wyznacz środek kartki jednym punktem. Potem narysuj ołówkiem małe koło, kolejne większe i kolejne jeszcze większe…. Liczba kół zależy od Ciebie. Nie używaj cyrkla, zrób to ręką. Te koła nie muszą być doskonałe. Następnie pokryj poszczególne pola kół różnymi kolorami (każde pole innym). Tło kartki pozostaw białe. To jest Twoje energetyczne koło stworzone z barw, które lubisz. Możesz je zawiesić w swoim pokoju. Niech skupia Twoją uwagę.

Zadanie dla dorosłych:

Sfotografuj pracę dziecka z wielu stron i prześlij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu. Polecamy Twojej uwadze wypowiedź artysty nagraną przez Annę Dudzińską: http://bit.ly/LutynskiWywiad

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha