Mały Londyn

Wystawa fotografii Katarzyny Gawrych-Olender

Uwaga!
Galeria otwarta od czwartku 4 lutego 2021 r.

Zapraszamy na fanpage FB  / Galerie Miasta Ogrodów

Katarzyna Gawrych-Olender

Mały Londyn

Kiedy: 8.12.2020 – 28.02.2021
Gdzie: Galeria Engram

kuratorka wystawy: Dominika Koszowska

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE

Mały Londyn, dlaczego?  Dlaczego Londyn? I dlaczego Mały? Wiele pięknych miast widziałam
w Europie i poza nią. Każde warte uwagi – dziwne w nich wydarzenia, artefakty, różna architektura i atmosfera. Londyn – byłam ciekawa go od czasów, kiedy czytałam Karola Dickensa. Długo trwało zanim udało mi się zobaczyć to miasto. Tak świetnie znane, historyczne, wielokulturowe, uwielbiane, filmowane fotografowane. Co z nim?! W ogóle nie miałam zamiaru o nim opowiadać, jak wielokrotnie wcześniej o Paryżu, Madrycie, Toledo czy Mexico. A jednak. Inne. Jest inne
w pewien nieuchwytny sposób. Odmienność Londynu w dużej, wielkomiejskiej skali została już stukrotnie opowiedziana obrazami. Ale istnieją te drobiazgi, które mamy pod nogami, na obrzeżu trawnika, nad stawem, pod ziemią, czy nad głową, w prześwietlonej słońcem perspektywie czy
w cieniu pod mostem. Te drobiazgi stają się tematem szybkiej notatki, zapisu dokonanego z ręki, w przejściu czy przy kawiarnianym stoliku, w skąpym oświetleniu ulicznej lampy ciemnawego zaułka. Zdjęcia niedoskonałe, czasem nie dość ostre, kadr wymagający korekty. Ale to małe oznaki miasta, jego znaki szczególne, niepowtarzalne rysy. Nie trzeba ich studiować, wystarczy zobaczyć i zapisać. Te właśnie drobiazgi budują mój Mały Londyn a ów Mały buduje ten Wielki. Wystawa, na którą zapraszamy to notatki z kilku dni w Londynie, zbiór miał zostać uzupełniony, jednak na drodze stanęła nam zaraza. Współautorem zbioru jest Jacek Olender.

Katarzyna Gawrych-Olender, artysta grafik, plakacista, projektant. Doktor habilitowana Sztuki, profesor ASP w Katowicach. Wielokrotnie komisarz wystaw zbiorowych i indywidualnych.
16 wystaw indywidualnych w kraju, Niemczech, Białorusi i USA, ponad 60 wystaw zbiorowych
w kraju i zagranicą. W grafice warsztatowej opracowała własną technikę druku cyfrowego na płatkach metalu, posługuje się również serigrafią. Łączy obraz z tekstem. Ma indywidualne podejście do plakatu traktując go jako syntetyczny środek wypowiedzi artystycznej. W ASP
w Katowicach prowadzi pracownię skupiającą się na zagadnieniach wizerunku i promocji.

Jacek Olender, konserwator dzieł sztuki i filozof. Studiował na uniwersytecie Śląskim następnie na uniwersytecie w Toruniu potem w Courtauld Instytiut of Art w Londynie, gdzie zrobił doktorat. Studia doktoranckie w PAN. Obecnie pracuje w College of Arts na Uniwersytecie w Glasgow. Komentator Krytyki Politycznej.