DYKTANDO 2020 online
DYKTANDO 2020 online

DYKTANDO 2020 online

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny

W tym roku narodową klasówkę piszemy w domu 25 października. Jak niemal wszystkie wydarzenia w tym roku, także Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2020 przechodzi w tryb online 

Kiedy: 25 października, godz, 11
Gdzie: dyktando.info.pl

Zarejestruj swój udział w Dyktandzie TUTAJ

Regulamin dostępny TUTAJ

To zupełna nowość dla stworzonego przez śp. Krystynę Bochenek konkursu. Zamiast spotkania tysiąca uczestników nad kartą papieru w sali Miasta Ogrodów, dwa tysiące osób zasiądzie przed swoimi monitorami, żeby zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii.

Miejsce pisania narodowej klasówki będzie więc wirtualne, na stronie internetowej www.dyktando.info.pl. To tam, punktualnie o godz. 11.00, dla zarejestrowanych uczestników tekst dyktanda przeczyta prof. Andrzej Markowski z Rady Języka Polskiego. Uczestnicy będą ją wpisywać do specjalnego, internetowego formularza, gdzie nie będzie działać jakakolwiek autokorekta. System będzie też rejestrował wszystkie wyjścia kursora poza okno tekstowe, gdyby któryś z uczestników uległ pokusie sprawdzenia czegoś w Internecie. Zresztą czasu wystarczy tylko na napisanie tekstu i szybkie sprawdzenie. Potem tekst zostanie automatycznie przesłany jurorom.

– Choć zmianę formuły konkursu wymogła na nas pandemia, Dyktando online to także ogromna szansa na rozpropagowanie jego idei w całym kraju. Dzięki wirtualnej formie klasówkę będzie pisać faktycznie cała Polska – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, organizatora konkursu.

Zapisy na konkurs potrwają do 4 października lub wyczerpania się limitu wirtualnych miejsc (wprowadzonego z przyczyn technicznych). 11 października wszyscy chętni i zarejestrowani uczestnicy będą mogli napisać dyktando próbne, żeby przetestować internetową platformę, na której zmierzą się już na poważnie dwa tygodnie później. 

Choć konkurs będzie wirtualny, tytuł Mistrza Ortografii i główna nagroda są jak najbardziej realne. Główna nagroda odpowiada charakterowi tegorocznej edycji – jest nią laptop.

 

Współorganizatorami konkursu są: Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz Fundacja im. Krystyny Bochenek

Powrót