Jan Kowal: sól / 2'19" /

Jan Kowal: sól / 2'19" /

Wideo performance w galerii Pojedynczej

WYDARZENIE ODWOŁANE!!!

UWAGA! Ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa wszystkie galerie w budynku Miasta Ogrodów są zamknięte do odwołania!

 

Kiedy: 13 marca - 14 maja 2020
Gdzie: Galeria Pojedyncza, Katowice Miasto Ogrodów (parter)

Na wernisaż zapraszamy 12 marca o godz. 17.30

 

Jan Kowal: sól / 2'19" / wideo performance / 2019 kadry z filmu

 

projekcja filmu / Niebieskoocy (reż. Bertram Verhaag)

W 1995 roku Jane Elliott walcząca przeciwko rasizmowi w Stanach Zjednoczonych, przeprowadziła eksperyment, który polegał na podzieleniu osób uczestniczących w badaniu na dwie grupy według nieistotnej i mało zauważalnej cechy, jaką jest kolor oczu. Ludzie o niebieskich oczach, w celach badawczych, zostali uznani za grupę "gorszą", "mniej inteligentną" i "mniej wartościową". To co się okazało, przeszło najśmielsze oczekiwania.

 

Na mocy przesądu mówiącego, że rozsypanie soli zwiastuje nadchodzącą kłótnię, postanowiłem wcielić się w rolę prowokatora. Wyszedłem w przestrzeń publiczną, wybierając miejsca posiadające pewną specyfikę, głównie silnie nacechowane znaczeniowo. Podejmując tam działanie starałem się spowodować reakcję ludzi, zwrócić ich uwagę oraz  zachęcić ich do rozmowy. Nawet jeśli miałby być to krzyk. Jednocześnie badałem siłę przesądu, tak mocno zakorzenionego w naszej kulturze.

 

Jan Kowal ur. 1997 w Piotrówce. Student katowickiej ASP. Eksperymentuje z pracą nad realizacjami intermedialnym i złożonymi projektami. Zajmuje się też grafiką, malarstwem oraz ceramiką. Cały czas szuka nowych środków wyrazu. Stara się wypowiadać za pomocą technik i materii, których jeszcze nie zna, bo to wydaje się mu najciekawsze. Lubi wracać na swoją wieś. Brał udział w wielu wystawach i projektach. Uczestniczył między innymi w przeglądzie “Video News” w Galerii Labirynt w Lublinie (2019) oraz w wystawie pt. “Transgrafia” (2018) w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Powrót