161. wyprawa z Pawłem Grają

161. wyprawa z Pawłem Grają

pt. CZANTORYJA, czyli z Ustronia przez Górę do Nydka i nazad do Wisły przez Beskidek

 

161. wycieczka z cyklu ŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIE SZWENDANIA OKOLICZNE

pt. CZANTORYJA, czyli z Ustronia przez Górę do Nydka i nazad do Wisły przez Beskidek

 

19 października | trasa całodzienna

Zbiórka:
9.50 | dworzec kolejowy w Ustroniu Polanie

Dojazd z Katowic:
7.53 | pociąg KS 94161 CZANTORIA do Wisły Głębce

 

Czas na pierwszą w historii szwendań wyprawę o charakterze wyraźnie górskim, która będzie zarazem drugą naszą wycieczką przekraczającą czeską granicę!

Wycieczka rozpocznie się wyjazdem kolejką linową pod szczyt Czantorii. Dzięki temu, zdobędziemy go po zaledwie 20 minutach! ;-)

 Jako, że jednocześnie przekroczymy granicę państwa, prosimy o zabranie ze sobą dowodów tożsamości.

Następnie, podążając Rycerską Ścieżką dotrzemy do czeskiego schroniska turystycznego, gdzie przewidziana jest krótka przerwa aklimatyzacyjna, mająca być formą prewencji na wypadek zaistnienia choroby wysokogórskiej. ;)

Teraz pora na zejście z góry do Nydka - miasteczka o staroindoeuropejskiej nazwie, gdzie poznamy historię pierwszych czechosłowackich kosmonautów. 

Po drodze, poza górskimi widokami i innymi uroczystymi okolicznościami przyrody, poznamy między innymi legendę o śląskich rycerzach i ich skarbie oraz odwiedzimy jeden z ewangelickich leśnych kościołów.

W Nydku, poza obejrzeniem kilku drewnianych zabytków, przewidziana jest kolejna przerwa, tym razem mająca dopomóc nam w zdobyciu Przełęczy Beskidek (na której wrócimy na polskie terytorium i znów będziemy mogli posługiwać się złotówkami). 

Z Beskidka zejdziemy do Wisły-Jawornika, a następnie trasą trotuarową skierujemy się na dworzec w Wiśle-Uzdrowisku, skąd pociągiem o 19:39 udamy się w kierunku Katowic.

Udział bezpłatny. Organizator nie pokrywa kosztów przejazdu i aprowizacji. Uczestnicy biorą w wycieczkach udział z własnej, nieprzymuszonej woli, w związku z czym bez szemrania gotowi są przyznać, iż biorą odpowiedzialność za swe zachowanie i różnorakiego rodzaju skutki mogące zeń wyniknąć.

 

Informacje, zapisy, prowadzenie:
Paweł Graja
pawel.graja[at]miasto-ogrodow.eu

Powrót