WOMEX 2017 - poznajcie szczegóły

05 Lipca 2017 roku

WOMEX 2017 - poznajcie szczegóły

Wiemy już kto wystąpi podczas koncertu otwarcia targów WOMEX

Od 25 do 29 października Katowice staną się stolicą world music za sprawą World Music Expo WOMEX. To najważniejsze branżowe wydarzenie po raz pierwszy będzie miało miejsce w Polsce właśnie w Katowicach – Mieście Muzyki UNESCO.

Stałym elementem programu każdych targów i festiwalu WOMEX jest koncert otwarcia. W Katowicach zaprezentujemy najciekawszych artystów z kręgu world music z miasta, regionu i kraju.

25 października w sali koncertowej NOSPR świat world music spotka się z muzyką poważną za sprawą wspólnego projektu łączącego Orkiestrę Kameralną AUKSO i najlepsze zespoły folkowe związane z Katowicami, regionem
i krajem: VOŁOSI, Kapela Maliszów oraz Lautari.

AUKSO i VOŁOSI stanowią serce projektu. Wspólne koncerty orkiestry pod batutą Marka Mosia i katowickiego zespołu braci Lasoniów mają już kilkuletnią historię. Siła smyczków AUKSO wspiera piątkę wirtuozów z kapeli VOŁOSI w nadawaniu muzyce Karpat jeszcze większej, nieskrępowanej energii. VOŁOSI znani są uczestnikom WOMEX z występu na targach w 2014 roku.

W dokonaniu wyboru Kapeli Maliszów oraz zespołu Lautari organizatorów wsparło grono polskich i zagranicznych dziennikarzy branżowych (m.in. Polskie Radio, The Huffington Post, Songlines Magazine, Mapamundi Musica).

Kapela Maliszów to rodzinny zespół, w którym gra głowa rodu – Jan Malisz, i dwójka jego uzdolnionych dzieci.

Z kolei Lautari, zespół założony i prowadzony przez Macieja Filipczuka, wyróżnia to, że jego artyści repertuaru uczyli się bezpośrednio od muzyków ludowych.

Na program koncertu złożą się utwory z repertuaru wszystkich zespołów, zarówno z towarzyszeniem Orkiestry AUKSO, jak i wykonanych indywidualnie.

SCENA REGIONALNA KATO CONNECTIONS

Scena regionalna dedykowana jest zarówno muzykom danego kraju, jak i reprezentantom krajów bezpośrednio sąsiadujących z gospodarzem. To jeden z najważniejszych mechanizmów promocji muzyki kraju i regionu, w którym odbywa się WOMEX.

W Katowicach, dla podkreślenia jej charakteru, będzie nosiła nazwę Kato Connections, a jego program będzie podzielony na trzy sekcje, z których każdy będzie zawierać koncerty trzech zespołów. Na Kato Connections wystąpią grupy polskie, z krajów sąsiadujących (Czechy, Słowacja, Niemcy) oraz z Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.

Aż 4 polskie zespoły na scenie Kato Connections oraz 4 zespoły tworzące program koncertu otwarcia sprawiają, że polska muzyka będzie na tegorocznym WOMEX-ie wyjątkowo mocno reprezentowana.

Scena Kato Connections będzie działać od 26 do 28 października na scenie kameralnej NOSPR.

Na scenę Kato Connections zakwalifikowane zostały:

Maniucha i Ksawery

Duet śpiewaczki Maniuchy Bikont (m.in. Tęgie Chłopy) i kontrabasisty Ksawerego Wójcickiego, których ostatnim wspólnym projektem był improwizacje wokół pieśni miłosnych i weselnych z Polesia.

Hańba

Krakowski zespół przenoszący punkt rocka do lat 30. XX wieku i mówiący o aktualnych problemach społecznych językiem kapeli podwórkowej czasów 20-lecia międzywojennego.

Wachowiak/ Wozniak/Kinaszewska

Warszawskie trio (akordeon, skrzypce, gitara, śpiew), które objawiło  się zaledwie w 2016 roku na festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając tam III miejsce.

Kraje sąsiadujące

Banda – SK

Oryginalne aranżacje tradycyjnych słowackich melodii i pieśni, ale też muzyczna wyprawa w kierunku Bałkanów, a nawet Polski.

Marta Topferova & Milokraj – CZ

Zespół wokalistki i songwriterki Marty Topferowej, która po latach spędzonych w Nowym Jorku, wraca do swojego Milokraju – Ukochanego kraju.

Haz’art Trio – DE

Europejski jazz spotyka się z muzyką arabską w instrumentalnej kombinacji kontrabasu, perkusji i lutni oud.

Miasta Kreatywne UNESCO

Marcin Wyrostek Band – Katowice

Zespół znakomitego wirtuoza akordeonu związanego z Katowicami, dzięki któremu muzyka na ten instrument przeżywa prawdziwe odrodzenie.

Osama Abdulrasol Quintet – Gandawa (BE)

Liderem kwintetu jest pochodzący z Iraku wirtuoz kanun – typowego dla tego regionu instrumentu strunowego podobnego do cytry, ale tworząc od lat w Europie buduje most pomiędzy tradycją muzyczną Wschodu i Zachodu.

Viola de Arame – Salvador (BR)

Ton muzyce zespołu reprezentującego brazylijski Salvador nadaje tradycyjna, 10-strunowa gitara viola caipira, na którą muzycy grupy komponują współczesne, choć inspirowane tradycją, utwory.