Wacław Felczak - portret (fragment)

Kurierskim szlakiem. Azymut Węgry

Pokaz filmu dokumentalnego autorstwa Grzegorza Kubaszki o życiu i działalności konspiracyjnej prof. Wacława Felczaka

Kiedy: 23 października 2023, godz. 19.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa (I piętro)

Wstęp wolny

„Kurierskim szlakiem. Azymut Węgry” to filmowa opowieść o życiu i działalności konspiracyjnej prof. Wacława Felczaka, kierownika i współzałożyciela działającej w czasie wojny Placówki W, komórki konspiracji cywilnej, skupiającej tatrzańsko-sądeckich kurierów.

Stworzona przez Felczaka sztafeta, funkcjonująca na trasie Warszawa-Budapeszt, pozwalała kurierom sprawnie dostarczać pocztę, prasę konspiracyjną i pieniądze, a także przeprowadzać emisariuszy i żołnierzy. Na Węgrzech Placówka W odegrała w polskiej konspiracji kluczową rolę w łączności między Rządem Polskim Na Uchodźstwie, a Delegaturą Rządu w Warszawie.

Sztafeta kurierska działała z przerwami do wybuchu Powstania Warszawskiego. Po wojnie, przez kilka pierwszych lat, Wacław Felczak kontynuował działalność konspiracyjną na rzecz rządu w Londynie. W 48’ został zdekonspirowany, uwięziony i przesłuchiwany przez aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej.

Oskarżony o szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu, został skazany na karę dożywotniego więzienia, zamienioną ostatecznie na 12 lat więzienia. Zwrócono mu wolność w czasie trwania poznańskich protestów 56’. Niedługo potem mógł reaktywować, rozpoczętą jeszcze przed wojną, działalność akademicką, choć pierwsze wyjazdy na ukochane Węgry mogły mieć miejsce dopiero w latach 70.

W roli Wacława Felczaka wystąpili: Wojciech Skibiński, Mateusz Kurcius

Autorzy zdjęć: Marcin Polar, Jaap Arriens

Montaż: Grzegorz Kubaszko  (współpraca montażowa: Radosław Wocial, Piotr Stachowski) 

Muzyka: Michał Laksa, Michał Wala, Bartosz Bialik


Grantodawcy i partnerzy projektu:

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej w Warszawie oraz Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie

Partnerami projektu są Katowice Miasto Ogrodów (współpraca produkcyjna) i Muzeum Historii Katowic

logotypy organizatorów wydarznia