Katowicka Runda Teatralna 2019

Katowicka Runda Teatralna 2019

Rusza nabór dla teatrów nieinstytucjonalnych z terenu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Drodzy artyści! To właśnie w Wasze ręce powierzamy czternaście tekstów scenariuszy, które napisane zostały przez młodych autorów podczas warsztatów dramatopisarskich z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk, Anką Herbut i Łucją Iwanczewską. Powierzamy tematy i wątki, które pozwalają spojrzeć na Katowice z zupełnie innej, świeżej perspektywy. To dzięki Wam do głosu dojdą emblematyczne postaci takie jak Maria Goeppert Mayer, Hans Bellmer, Wojciech Kilar, Liga Spostrzeżeń Duchowych (Grupa Oneiron), Mick Jagger… oraz cała rzesza postaci wymyślonych – od seryjnych morderców przez książkę telefoniczną, po chóry niewiernych mężów.

 

Udział w Katowickiej Rundzie Teatralnej gwarantuje dwuletnią, bezpłatną licencję na wybrany tekst dramatyczny, budżet na realizację premierowej odsłony spektaklu, miejsce prób w okresie realizacji premiery, solidne wsparcie merytoryczne za sprawą tutorów, wsparcie producenckie, techniczne i promocyjne projektu oraz możliwość ubiegania się o nagrody finansowe podczas finałowego konkursowego maratonu (nagrody przyznawane przez jury oraz publiczność).

Teatry zakwalifikowane do udziału w drugiej edycji Katowickiej Rundy Teatralnej:

Teatry wybrane przez Błażeja Peszka:
- Teatr Czwarta Scena
- Fundacja Teatralna
 
Teatry wybrane przez Wojciecha Farugę:
- Stowarzyszenie Teatralne Dom z Jaśkowic
- Teatr „Robimy”
 
Teatry wybrane przez Anetę Groszyńską:
- Teatr Gliwicka 9a
- Teatr Nieoetykietkowani
 

 

Regulamin projektu Katowicka Runda Teatralna dostępny TUTAJ

Aneks do regulaminu TUTAJ

Teksty dramatyczne powstałe podczas warsztatów znajdziecie TUTAJ

 

Katowicka Runda Teatralna

Katowicka Runda Teatralna to kompleksowy projekt teatralny wspierający młodą, rodzimą dramaturgię oraz teatry nieinstytucjonalne. W ramach przedsięwzięcia wybitni polscy dramatopisarze prowadzą grupy warsztatowe, których uczestnicy mają za zadanie stworzenie nowatorskich tekstów dramatycznych i poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej. Powstałe scenariusze przekazywane są następnie w ręce teatrów nieinstytucjonalnych, które przygotowują ich inscenizacje.

Premiery spektakli traktujące o współczesnej nam rzeczywistości prezentowane są w formie dwudniowego maratonu teatralnego. Rezultaty prac teatrów ocenia komisja konkursowa złożona z cenionych autorytetów w dziedzinie kultury, przyznając zespołom nagrody finansowe. Formuła ta stymuluje rywalizację artystyczną, pozwala na zderzenie dyskursów oraz motywuje twórców do rozwoju. Projekt wzbogaca repertuary teatrów o nową jakość oraz poszerza spektrum twórców piszących teksty z myślą o scenie teatralnej.

Pierwsza edycja projektu miała miejsce w 2017 roku. Jolanta Janiczak, Weronika Murek oraz Paweł Demirski przeprowadzili warsztaty dramatopisarskie, w efekcie których powstało 12 scenariuszy inspirowanych Katowicami. Inscenizacji tekstów podjęły się teatry nieinstytucjonalne z Katowic. Siedem z nich miało swoje premiery w trakcie maratonu teatralnego 10 i 11 listopada 2017 r. Efekty prac teatrów oceniała komisja konkursowa złożona z cenionych autorytetów związanych ze środowiskiem teatru (w składzie: Agata Duda-Gracz, Weronika Szczawińska i Artur Pałyga). Swój głos miała również publiczność.

Wraz z realizacją drugiej odsłony projektu wprowadzamy w formułę istotne zmiany. W roku 2018 odbyły się warsztaty dramatopisarskie (maj-listopad 2018 r.), które poprowadziły: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Łucja Iwanczewska oraz Anka Herbut. Grupa 15 uczestników pracowała nad tekstami inspirowanymi Katowicami. Miasto stało się może kanwą opowieści, miejscem akcji lub też jedynie pretekstem.

Powstałe utwory staną się scenariuszami spektakli, do których inscenizacji zapraszamy teatry funkcjonujące w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wyłonione zostaną one w otwartym naborze. Prace nad przedstawieniami odbywać się będą w roku 2019 pod okiem zaproszonych tutorów – aktywnych twórców związanych z teatrem (Aneta Groszyńska, Błażej Peszek, Wojciech Faruga). Premiery spektakli zaprezentowane zostaną w trakcie finałowego maratonu teatralnego (22-24.11.2019 r. Prace teatrów oceni komisja konkursowa oraz publiczność przyznając zespołom nagrody finansowe.