Androgyniczny portret Dominika Więcka. Logo PS Katowice, Cafe Muller, Ikoniczny spektakl Piny Bausch odczytany na nowo

Café Müller

Ikoniczny tanzteather Piny Bausch odczytany na nowo! 

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Dominik Więcek

Spektakl taneczny w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice

Kiedy: 15 listopada 2022, godz. 19.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów

Czas trwania: 40 min

Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne TUTAJ.

 

Café Müller Piny Bausch to opowieść o samotności, odosobnieniu, nieodwzajemnionej miłości, żałobie i rozpaczy. Spektakl poruszający, bo opowiada o tematach bliskich każdemu. Ikoniczny, bo na jego podstawie można wytłumaczyć czym jest Tanztheater. Wyjątkowy, bo występowała w nim sama Pina. Dla mnie – po prostu genialny. Moje Café Müller, to fanficiton. W oparciu o już istniejący spektakl, jego świat i postacie, tworzę obrazy nawiązujące do własnej historii. Urodzony w Iserlohn, małym mieście w Nordrhein-Westfalen w Niemczech, a wychowany w Polsce, od jakiegoś czasu zadaję sobie pytanie: co by było, gdyby moi rodzice nie podjęli decyzji o powrocie do kraju? Poszukując odpowiedzi puszczałem wodze fantazji i tworzyłem hipotetyczne scenariusze, podróżując po Niemczech, po moim rodzinnym mieście, badając język niemiecki i spotykając się z polskimi artystami, którzy tam mieszkają. Spektakl nie jest jednak opowieścią, o tym co mogło się wydarzyć. To nie próba stworzenia alternatywnego życiorysu, a podzielenie się emocjami, które towarzyszyły mi, gdy po raz kolejny zadawałem sobie pytanie, co by było, gdyby?

– Dominik Więcek

Dominik Więcek (rocznik 92)
Tancerz, choreograf, performer, fotograf mody i stylista. Absolwent PWST w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, stypendysta Folkwang Universität der Kunste w Essen. Tworzy i współtworzy autorskie spektakle. Poszukiwania własnego języka wypowiedzi rozpoczynał od tworzenia krótkich form. Jego pełnometrażowe spektakle charakteryzują się lekkością formy, balansowaniem na przecięciu sztuk i gatunków teatralnych oraz zabawą z własnym wizerunkiem. Laureat wielu nagród na polskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach.

 

Muzyka: Przemek Degórski

Reżyseria oświetlenia: Klaudia Kasperska

Kostium: Projekt: Nikola Fedak

Wykonanie: System mody / Serafin Andrzejak

Konsultacje językowe: Joanna Pędzisz

Konsultacje w zakresie sztuk walki: Patryk Kołodziejski

Zdjęcia: Maciej Nowak

Producent: Centrum Kultury w Lublinie w ramach Projektu Przestrzenie Sztuki

Wsparcie prac badawczych: Tanzrecherche NRW, Theater im Pumpenhaus, Tanzfaktur Köln, Folkwang, Universität der Künste, Lubelski Teatr Tańca


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Współorganizator: Akademia Muzyczna w Katowicach