Podróż – sztuka wyboru?
zdjęcie z wystawy

Podróż – sztuka wyboru?

Felieton Weroniki Górskiej

Do grona felietonistów Miasta Ogrodów dołączyła Weronika Górska – poetka, pisarka, krytyczka literacka i redaktorka. Zapraszamy do lektury felietonu autorki o wystawie Future Artist - Pamiętniki Nomadów pt. „Ja / Świat”.

Kula ziemska, pokryta błękitnymi oceanami oraz zielonymi kontynentami, z brązowymi fragmentami gór oraz żółtymi pustyń. Na horyzoncie (zamiast na stosownych kontynentach) wznoszą się najsłynniejsze ludzkie budowle: Hagia Sophia, Wieża Eiffla, Sfinks na tle piramidy, Krzywa Wieża w Pizie oraz Koloseum, a ponad nimi gwieździste niebo i – być może – odległe galaktyki. U dołu obrazu, w łódce, siedzi kobieta z rozwianymi włosami, w sukni oraz kapeluszu rodem z dziewiętnastego wieku, jakby zastanawiając się, do którego cudu – lub do którego najpierw – popłynąć. Wszystkie znajdują się na wyciągnięcie wiosła. Autorką tej dopracowanej w najdrobniejszym szczególe pracy jest trzynastoletnia Abid Melek Ahmadova z Azejberdżanu. Podobnie entuzjastyczną wymowę ma utrzymany w granatowo-czerwono-złotej kolorystyce rysunek jedenastoletniej Anastasiyi Garus z Białorusi. Katalog zabytków jest tu niemal identyczny – Hagia Sophia, Wieża Eiffla, piramidy, Krzywa Wieża, a zamiast Koloseum Statua Wolności. Podróżnik natomiast wybiera jeszcze bardziej staromodny i romantyczny środek transportu niż łódka – balon. Trzynastoletni Valeru Tereshko, również z Białorusi, jeszcze bardziej popuścił wodzy fantazji, sadowiąc postać na grzbiecie ogromnego ptaka, szybującego nad bliżej nieokreślonym miastem. W pozostałych pracach zaprezentowanych na wystawie „JA/ŚWIAT” w Galerii Ściana Sztuki Dziecka – bardzo różnorodnych pod względem zastosowanej techniki (farby, kredki, ołówek) i stylu (m. in. impresjonizm) – pojawiają się zarówno turystyczne mekki, na przykład Londyn z Big Benem oraz wartownikami w charakterystycznych, czerwonych kurtkach i wysokich, czarnych czapkach (Ching Lam Nicole Kwok, lat osiem, Chiny), jak też trudne do umiejscowienia pejzaże górskie czy morskie. Co znamienne, postacie stworzone przez dzieci nie posługują się nowoczesnymi środkami transportu, jak samochód, samolot bądź wielki statek wycieczkowy, lecz przemieszczają się pieszo, na wielbłądach albo w małych łódkach. Zastanawia, na ile młodzi artyści tworzyli w oparciu o wspomnienia z wakacji, a na ile o wojaże znane z książek, filmów lub własnej wyobraźni? Czy rzeczywiście postrzegają podróż jako wolny wybór, nieograniczony sytuacją zdrowotną, rodzinną, finansową, polityczną ani oporem stawianym eksploratorom przez dziką przyrodę? A może dzieci po prostu marzą o takiej wolności?

Weronika Górska
„Podróż – sztuka wyboru?”

 

Weronika Górska — autorka tomiku wierszy Rozsznurowywanie (Bytomskie Centrum Kultury, 2012) oraz baśni O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii (Stapis, 2018), a także recenzji książek i filmów publikowanych m. in. w „Śląsku”, „SosnArcie”, „ArtPapierze”, „Migotaniach”. Opracowała wspomnienia Aleksandra Doby Na fali i pod prąd oraz Gerszona Majtelesa Od Wolbromia do Tel Awiwu (przy współpracy Ireny Benhamo). Redaktorka książek.

 

 

Powrót