Zadanie twórcze 5/2022

Zadanie twórcze 5/2022

Future Artist - Pamiętniki Nomadów

5. zadanie twórcze Pejzaż z natury / Pejzaż górski do pobrania TUTAJ.

Wraz z nadejściem wiosny wszyscy zapragnęli wyjechać. Ty też? W Polsce jest wiele pięknych miejsc, w których można odpoczywać blisko natury. Wciąż można zobaczyć w naszym kraju i majestatyczne górskie krajobrazy i urokliwe rzeki i jeziora, a nawet poczuć powiew morskiej bałtyckiej bryzy. Jeśli pomyśleć o krótkim i aktywnym wypoczynku wśród zieleni, często jako pierwszy pomysł pojawia się wypad w góry. Ta moda na górskie eskapady jest już tradycją i zapoczątkowano ją w XIX wieku. Szczególnie modne wówczas były Tatry, gdzie wiosnę i lato spędzali zarówno mieszczanie, jak i artyści. W tych czasach w sztuce pojawiła się moda na działania artystyczne w plenerze, na czerpanie inspiracji wprost z natury. W szczególności pracowali tak malarze pejzażyści. Tworzenie w takich warunkach wymaga wielkiej uważności i wytrwałości. Przyroda podlega nieustannym zmianom, a warunki atmosferyczne szczególnie szybko zmieniają się w górach: bezchmurne pełne błękitów i słońca niebo nagle biorą we władanie szybko wędrujące ciemne chmury, pojawia się silny wiatr, niebo przecina błyskawica, a od nagłego chłodu grabieją ręce… Tak to już jest w górach i jeśli chce się pracować artystycznie w plenerze, trzeba być na to gotowym… . Jednym z wielkich mistrzów górskiego pejzażu jest Leon Wyczółkowski.

Zadanie dla Ciebie:

Przyjrzyj się zdjęciu pracy zamieszczonemu na pierwszej stronie tej karty pracy twórczej. To pejzaż górski namalowany przez dwunastoletniego rumuńskiego chłopca o imieniu Ruben. Przygotuj kartkę białego bloku technicznego oraz akwarele. Przypomnij sobie swoją wyprawę w góry. Czy było słońce, gdy byłeś na szczycie? Jak wyglądała roślinność? Jakie zwierzęta i ludzi spotkałeś na szlaku? Pozdrawialiście się wzajemnie? Wyobraź sobie, że jeszcze raz — właśnie teraz — się tam wybierasz. Wykonaj szkic takiego wyobrażonego pejzażu ołówkiem, a następnie pokryj go kolorem farby wodnej, jaką jest akwarela. Ta malarska technika polega na malowaniu wodną zawiesiną pigmentu farby i wody na papierze. Twoja praca będzie piękną wiosenną wyprawą marzeń, która może się spełni. Wówczas weź ze sobą szkicownik i może uda się popracować w plenerze.

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Zrób zdjęcie pracy i prześlij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu. Zobaczcie wspólnie obraz Leona Wyczółkowskiego z wirtualnej kolekcji Muzeum Pałacu w Rogalinie, który jest dostępny TUTAJ.

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Pamiętniki Nomadów

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

Na pierwszej stronie karty pracy twórczej wykorzystano obraz RUBENA SZEKRENYESA (lat 12) z Hunedoary [RUMUNIA] z kolekcji Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

 

Powrót