W drodze (wakacje 2002)
W drodze (wakacje 2002)

W drodze (wakacje 2002)

Wystawa pracy Magdaleny Łacek w Galerii Pojedynczej

Magdalena Łacek:  W drodze (wakacje 2002)


gość specjalny podczas wernisażu  – Paweł Lekszycki  
Wykład / / Motyw drogi i podróży w literaturze (nie tylko współczesnej)

 

Wernisaż: 8 VIII | 17.30

Praca prezentowana do 10 września 2019 r.

”Malarstwo, obiekt i fotografia to przestrzenie, którymi się zajmuję. Na polu dziejącej się sztuki obserwuję coraz częściej tendencję do przeinterpretowania, przerostu formy nad treścią.  W malarstwie, kieruję się w dużej mierze przypadkiem (w jakimś sensie zaaranżowanym), jest ono dla mnie językiem uczuć i emocji, które staram się wyrazić poprzez odpowiedni dobór gamy kolorów i technik. W trakcie tworzenia celowo odejmuję miast dodawać, zostawiając odbiorcy miejsce by się rozgościł.
Na wszystkich płaszczyznach działam raczej spontanicznie, śledząc i bacznie zważając na otaczającą mnie rzeczywistość. Momentem przełomowym w mojej twórczości był kilkuletni pobyt we Włoszech - tam właśnie zaczęło się dla mnie życie ze sztuką. Piszę również wiersze, które są czasami bodźcem do opowiedzenia abstrakcyjnej historii na obrazie”.

                                                                                                            Magdalena Łacek

 

Magdalena Łacek ur. w 1996 roku w Cieszynie. W szóstej klasie szkoły podstawowej
wyjechała na pięć lat do Tyrolu (Włochy), gdzie zaczęła swoją przygodę ze sztuką uczęszczając do liceum plastycznego w Brunico/Brunec. Zdecydowała jednak, że liceum skończy w Polsce. Aktualnie jest studentką czwartego roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
 

Wystawy zbiorowe:
• 2017 – "Pracownia Otwarta", Galeria Obok, Tychy
• 2018 – Wystawa fotografii „Protokół rozbieżności”, Galeria Pusta, Katowice
• 2018 – „Prawo serii: Agency of error", Galeria StrefArt, Tychy
• 2019 – „Heading South”, wystawa studentów Pracowni Międzynarodowej pod kuratelą Martina Newtha, ASP Katowice
• 2019 – „ZÜPÅ”, Rotor2, Akademin Valand, Szwecja

Spotkanie z Pawłem Lekszyckim

Wykład / Motyw drogi i podróży w literaturze (nie tylko współczesnej)

1. Bogactwo znaczeniowe słowa "droga"

2. Odyseusz i inni - bohaterowie literaccy, którzy "wyruszali w drogę"

3. Atrakcyjność motywów: drogi i podróży w poezji współczesnej

4. Droga jako cel sam w sobie - dlaczego warto podróżować?

5. Inne znaczenia drogi

Paweł Lekszycki; ur. 1976 w Katowicach; ukończył polonistykę na Uniwersytecie Śląskim; opublikował  arkusze: Wiersze zbrukane (1997), To i Tamto (1999), słodkie żale (2001), performance (2002), Zawód: Belfer (2006), Chwilówki (2008) oraz tomy poetyckie Ten i Tamten (wraz z Pawłem Sarną, 2000), wiersze przygodowe i dokumentalne (2001), Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie (2005), Wiersze przebrane (2010); jest autorem książki Grupa Na Dziko. Socjologia i poetyka zjawiska (2001), był redaktorem naczelnym Magazynu Literackiego „Kursywa”. Publikował w pismach, m.in. w: „FA-arcie”, „Lampie”, „Opcjach”, „Toposie”, „Kresach”, „Akcencie”, „Nowej Polszy”, „Gazecie Wyborczej” i antologiach literackich: W swoją stronę. Antologii młodej poezji Śląska i Zagłębia (2000), Antologii nowej poezji polskiej (2003), Tekstyliach (2004), Martwych punktach (2004). Jego wiersze były tłumaczone na języki: niemiecki, angielski, słoweński, słowacki, czeski i rosyjski.

Powrót