
Zadanie twórcze 5/2025
Automatyzm to technika artystyczna, którą odkrywali surrealiści, czyli artyści lubiący marzenia, wyobraźnię i zabawę. Polega ona na swobodnym wyrażaniu siebie – bez zastanawiania się i bez kontrolowania tego, co się tworzy. W swoim pierwszym manifeście surrealistycznym André Breton podał znaną definicję automatyzmu. Z czasem ta technika zaczęła być mocno kojarzona właśnie z surrealizmem.
Ale czym dokładnie jest automatyzm? To stan, w którym tworzymy coś bez planowania, zastanawiania się, celowej intencji – po prostu dajemy się ponieść wyobraźni. To trochę jak zabawa: malujesz, rysujesz, piszesz, nie myśląc zbyt dużo, tylko pozwalając, żeby ręka sama działała. Surrealiści próbowali różnych sposobów, żeby tworzyć w ten właśnie sposób. Czasami pracowali razem w grupie i wtedy było to nie tylko twórcze, ale też bardzo zabawne.
Instrukcja artystyczna uwalniająca spontaniczną twórczość:
Przygotuj duży brystol, kolorowy papier, nożyczki, klej, szal lub chustę do zakrycia oczu, farby plakatowe i pędzle.
Wybierz 1 osobę, z którą będziesz pracować.
Wytnijcie z brystolu kolorowe figury o dowolnych formach i kształtach – bez myślenia, jak mają wyglądać, bez szkiców. Twórzcie szybko, żeby rozum nie „wszedł” w wasze wycinanki. Połóżcie duży format papieru na podłodze, a następnie zrzućcie wycięte formy na kartkę. One rozsypią się w przypadkowy sposób! W te miejsca, gdzie upadną, należy je przykleić.
Jedna osoba niech zakryje oczy chustką lub szalikiem, a druga zanurzy pędzel w dowolnym kolorze farby. Następnie pokieruj ręką osoby „niewidzącej” na kartkę – niech ona maluje całkowicie przypadkowo. Potem zamieńcie się rolami. To będzie wesołe doświadczenie!
Na koniec możecie domalować dowolne plamy i linie innymi kolorami – działajcie szybko i spontanicznie! Efekt was zaskoczy!
Zadanie dla rodzica lub osób pracujących z dzieckiem / grupą:
Zanim rozpoczniecie pracę, zainspirujcie się filmem: „Surrealizm – o co w nim chodzi?” dostępny na profilu „Filozoficzne Mambo Dżambo” [link otworzy się w nowym oknie]
Kiedy prace dzieci będą gotowe, sfotografuj je, pamiętając o odpowiednim oświetleniu.
Zdjęcia gotowych prac prześlij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu
Opracowanie: Ewa Kokot – koordynatorka projektu Future Artist
Redakcja, korekta: M. Orczewska
Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha
FB @FAjakFutureArtist [link otworzy się w nowym oknie]